Azerbaycan Yabancılar Hukukunda sermaye yatırımları
Foreign ınvestments in Azerbaijan foreigners law system
- Tez No: 126322
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
TÜRKÇE ÖZET Tarihin başladığı ilk günlerden günümüze kadar her bir insan cemiyeti, her bir toplum, ekonomik problemlerin farklı boyutları ile karşı karşıya kalmıştır. 20. yüzyılın kendine özgü bir özelliği, iki farklı ekonomik sistemin merkezi denetim ve özel mülkiyete bağlı sistemlerin 70 yıldan uzun bir süre bir arada mevcutluğunu mümkün kılmasıdır. 20. Yüzyılın son on yıllık döneminde Merkezden Denetime dayalı ekonominin bireysel ihtiyaçları, toplumun ekonomik güvencesini karşılayamadığı ortaya çıktı. Hal bu ki, açık piyasa ilişkilerine dayalı ekonomiler Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'da görünür başarılar kazanmıştır. Genelde çağdaş piyasa ekonomisi bağımsızlığın, risk ve fırsatların bir araya geldiği ve siyasi demokrasinin yürürlükte etkin olduğu bir ortamdır. Geçit Döneminde olan ve merkezi planlı ekonomiden piyasa ekonomisine transfer alan ülkelerde en sık karşılaşılan temel problem enflasyondur. Fakat enflasyonu, piyasa ekonomisinin kazandıracağı maddi çıkarlar elde edebilmek için deneyici ve güçlendirici bir faktör olarak görmemiz gerekir. Belirtilen sorunlar Azerbaycan ekonomisini de etki altında bırakmıştır. Belli bir dönem, ülkemizde enflasyon, hatta hiper-enflasyon, manatın değer kaybı, 125siyasi sosyal yetersizlikler ve çatışmalar bile yaşanmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda sosyal ekonomik alanda düzeltmeler yapılmış, yeni düzenleme ve tedbirler dizisi gerçekleştirilmiştir. Petrol sektöründe önemli gelişmeler Yüzyılın Anlaşması ile (20 Eylül 1994) gerçeğe kavuşmuş ve önemli sayıda yabancı yatırımcının dikkatini ülke ekonomisine çekmiştir. Yabancı yatırımlar petrol sektörüne transferle beraber, diğer ekonomik alanlara da az veya çok dağılmış, hizmet sektöründe ise daha fazla ağırlık kazanmıştır. Değerlendirmeler ışığında, ülkede üretimin yetersi olduğunu, altyapı düzenlemelerinde aksaklıkların keskinliğini, gelişmelerin en ağırlıklı sektör olarak petrol üretimi kesiminde gerçekleştiğini, ekonominin potansiyel ve yüksek verimlilikle çalışabilecek diğer alanlarına, genelde, hiç yatırım yapılmadığını ve buna ilişkin olarak bu kısma ait hukuki ve ekonomik düzenlemelerinin de dikkate alınmadığını ifade edebiliriz. Söz konusu şartların geçerli olduğu ekonomik bir ortamda, şüphesiz, yabancı sermayedarlar için de sorunlu durumlar yeterincedir. Ülkemizde bu bağlamda gerekli tedbirlerin alınacağına, yabancı yatırımın ülkeye girişi için daha cazip şartlar oluşturulacağına, ekonomi içinde, serbest sermaye mobilitesinin sağlayacak tedbirler dizisi düzenleneceğine samimiyetle ümit ediyoruz. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY IN ENGLISH The study consists of two sections. İn the first section, foreign investment is studed from the view point of Azerbaijan law and the followin conclusion are emphasized. At the firs instance it is worth mentioning that, both for the foreign and local capital investments, to eshtablishe political, economic, especially legal stability and certainty in a country is a must. Bilateral and multilateral agreements are elements of confidence and safety for foreign investors. Hence, more bilateral agreements should be concluded, while the MİGA and İCSİD agreements should be accorded effective implementation. İn the second and the final section the following conclusion are worth to be streessed here: The creation of usefulness to economic development required in the Azerbaijan legislation on encouragment of foreign investment should be assessed carefully at the time of application; the existence of this reguirements should not be made subject to any latest inqury after the enterprice its activites. 127The permission prosedüre for the aliens who will be employed at the investing in compliance with the legislation on encouragment of foreign investment should be simplified. Right to title to immovable property for enterprises that will make investments within the framework of the legislation on encouragement of foreign investment is limited according to the current legislation. Aliens right to acuire immovables in their activity fields should be simplified. In Azerbaijan law, the requirements of title to immovable property for those of the companies having foreign capital who had acuired legal entity in Azerbaijan and have hteir center of administration in Azerbaijan are similar to those of local companies. These facilities should be recognized also to foreign campanies having foreign capital. Incentives should be granted to companies which wouldn't transfer their profites abroad, provided that they employ that amount for new investments in Azerbaijan. For instance, taxes collected from these enterprises could be partially reimbursed to them. A similar incentive should also be recognized to investors who at first their profit into movable property in Azerbaijan and then transfer abroad. 128