Turizm kavramsal dizini
  1. Tez No: 126323
  2. Yazar: AYTAÇ YILDIZELİ
  3. Danışmanlar: DR. HASAN IŞIN DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Türk dilinde yapılmış, ilk“Turizm Kavramsal Dizini”olup, Türkiye turizm kütüphanelerindeki bel ge ve yayınların indekslenmesi ve tekrar erişimi için bir araç olarak geliştirilmiştir. Kavramsal dizinin, terminolojik kapsamı, günümüzdeki Türkçe turizm literatürünü içerecek şekilde düzenlenmiştir. Terimler birbirleriyle UF/USE, BT/foT, RT/RT ile hiyerarşik olarak ilişkilendirilmiş, ayrıca ekonomi, hukuk, işletme, pazarlama., politika ve planlama, rekreasyon konularında sı nıflandırılmışlardır. Çalışma, üç giriş bölümü ve kavramsal dizinden oluş maktadır. Bölüm I* de, dünyada ve Türkiye'de turizm ve ilgi li alanlardaki bilgi erişim hizmetleri özetlenmektedir. Bö lüm II' de kavramsal dizin hazırlanmasındaki temel prensip ve teknikler anlatılmaktadır. Bölüm III ise, kavramsal di zinimizin oluşturulmasına ilişkin önemli hususların açık lanmasını ve tartışılmasını içermektedir. Böylece sunulan“Turizm Kavramsal Diz ini ”ne özgü giriş bilgileri de veril miş olmaktadır. 103
Özet (Çeviri)
This work consists of a“Tourism Thesaurus”, which is the first attempt of its sort in Turkish Language. It aims at“being a tool for indexing and information retrieval of tourism documents and publications collected by the specialized libraries in Turkey. The presentation of the thesaurus is in alphabetical order, comprising a small scale selection of terminology which would by far be adequate for the present range of Turkish tourism publications. The terms are related to each other by UF/tTSE, BT/NT, RT/RT links, and moreover, through a simple coding scheme which roughly differentiates the economic, legal, business, marketing, policy and plan ning and recreation sub-areas from each other. The ”Thesaurus" is preceeded by three introductory chapters. Chapter I deals with a survey of information retrieval services in tourism and allied disciplines both in the world and in Turkey. Chapter II is devoted to the main principles and techniques of thesaurus construction. The conclusive chapter III is designed to describe and discuss the important issues in constructing the core of our work, and thus providing introductory information peculiar to the following Tourism Thesaurus. 104