Güvenlik hizmetlerinde yöneten-yönetilen ilişkilerinin etik değerler bağlamında incelenmesi: Emniyet örgütü örneği
Observation of the relations between executives and staff in security services in terms of police ethics: Police organizations case
  1. Tez No: 126340
  2. Yazar: FATİH BEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Fatih Beren, Güvenlik Hizmetlerinde Yöneten Yönetilen İlişkilerinin Etik Değerler Bağlamında İncelenmesi: emniyet örgütü örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Kurthan Fişek, 21 8s. Demokratik toplumlardaki tanımlamaları ile polislik, yurttaşa huzur ve güven temin etmeyi hedefleyen, temelinde, iyilik etme, koruma, kollama, yol gösterme ve yardım bulunan bir hizmet mesleğidir. Polisliğin 'güç' ya da 'hizmet' mesleği olarak tanımlanması da, polislik uygulamalarında evrensel değerlere ve mesleki etik ilkelere uygun davranılıp davranılmadığına kısaca görevin, polis etiğine uygun yerine getirilip getirilmediğine bağlıdır. Polis etiğinin, günlük yaşamda işlevsel hale getirilmesi yönetim etiğine ilişkin sorunların yaşanmaması ya da en aza indirilmesi ile doğru orantılıdır. Bu doğrultuda yapılan araştırmada, Ankara Emniyet Müdürlüğünde asayiş polisi olarak görev yapan, asayiş şube, karakol ve ekiplerde görevli, 700 personele uygulanan ankette, örneklem grubunun halen çalıştığı veya önceden çalıştıkları şube müdürü düzeyindeki yöneticilerinin davranışları ile ilgili görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırmada, güvenlik hizmetlerinde yönetsel davranışlardan doğan etik sorunlar betimlenmiş, betimlenen etik sorunların yönetilenlerce ne yoğunlukta algılandığı analiz edilmiştir. 217
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Observation of the Relations Between Executives and Staff in Security Services in Terms of Police Ethics: Police Organizations Case With its definitions in democratic societies the policing is a profession of service; with the aim of providing welfare and security to the citizens, on the basis of doing favour, protection, helping and guidance. Definition of the policing as 'power1 or 'service' depends on consideration or non-consideration of the universal values and professional ethics, in brief terms police ethics in policing aplications. To bring forth police ethics functional in daily life has a direct influence to decrease or disappear the managerial ethics problems. In the study which has been carried out in this regard; it has been requested from 700 personnel currently working within the Ankara Police Department in security divisions, police stations and mobile teams to express their opinions and evaluations about the treatments of the division directors. In this study ethics problems stem for managerial treatments were defined and how these defined problems perceived by staff was analysed. 218