Küreselleşme sürecinde uluslararası sendikacılık
Internatıonal trade onionism in the course of globalization
- Tez No: 126339
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN IŞIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Erdoğdu, Seyhan, Küreselleşme Sürecinde Uluslararası Sendikacılık, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, XII, 410 s. ÖZET Bu çalışma, örgütlü işçilerin uluslararası eyleminin küreselleşme ile etkileşiminin temel unsurlarının araştırılmasını amaçlamaktadır. Tezde, uluslararası emek ve uluslararası sendikacılık konusundaki farklı kuramsal yaklaşımların geniş bir özeti verilirken, konunun incelenmesi açısından bu yaklaşımların sunduğu çeşitli çözümlemelerden yararlanılmıştır. ICFTU ve küresel sendika federasyonları tarafından temsil edilen uluslararası sendikacılık, küreselleşme ile bağlantılı olarak bir dizi yapısal, politik ve eylemsel değişiklik geçirmektedir. Uluslararası sendikal örgütlerin küresel politikaları ve eylem araçları, niceliksel ve niteliksel olarak egemen konumda olan üyelerinin, yani ileri kapitalist ülkelerin sendikalı işçi kesiminin, ulusal eylemle gerçekleşemeyen ulusal ve kesimsel çıkarlarına çözüm arama niteliği taşımaktadır. Uluslararası sendikalar, küreselleşmeyi, geri dönülemez ve yeni fırsatlar yaratan bir meydan okuma olarak kabul etmişler ve küreselleşmeye sosyal bir boyut verilmesini ana politika olarak benimsemişlerdir. Bu politika, küresel ticaret ve yatırımların serbestleştirilmesi için benimsenen kuralların arasına, temel işçi haklarını kapsayan bir sosyal hükmün eklenmesi talebine dayandırılmıştır. Sosyal hüküm kampanyası; IMF, Dünya Bankası ve DTÖ ile görüşmeler; çok uluslu şirket faaliyetlerinin sosyal açıdan düzenlenmesi için bağlayıcı olmayan uluslararası metinlerin benimsenmesi; şirket davranış kodları, Küresel Sözleşme, SA8000, sosyal etiketleme, emekli fonları ve yatırımcı girişimleri gibi özel girişimler, küreselleşmeye sosyal boyut verilmesinde etkin araçlar olamamışlardır. Uluslararası sendikacılık, küreselleşmeye insani yüz verilmesi şeklinde politikalar güderek küresel kapitalizmin esas özelliklerini hedef almadığı ölçüde, ulus ötesi kapitalist tarihsel blokun, küresel hegemonyasını kurmasında bir küresel yönetişim aracı olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çok uluslu şirket ağları ve küresel endüstriyel eylemler ile desteklendikleri ölçüde küresel çerçeve anlaşmaları, küresel sendikacılığın geliştirilmesi gereken araçları olarak belirmektedir. 409
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at finding out the essential elements of the interaction between the international activities of the organized labour and the globalization process. An extensive summary of the different theoretical approaches to international labour and unionism has been given in the Thesis while various insights from these approaches have been used in the analysis of the subject matter. The international unionism as represented by the ICFTU and the global union federations has been undergoing a series of structural, political and operational change in connection with globalization. The global policies and instruments of the international trade union organizations reflect the search of its quantitatively and qualitatively dominant members, i.e. the unionized workers of the advanced capitalist countries, for their national and sectoral interests that cannot be achieved through national action. International union organizations have conceived globalization as an irreversible challenge creating new opportunities and adopted the policy of giving a social dimension to the globalization as their main policy. This policy is based on the demand for inclusion of a social clause covering basic workers rights among the rules designed for the liberalization of global trade and investment flows. Campaign for a social clause; dialogue with IMF, World Bank and WTO; adoption of non-binding international texts for the social regulation of the activities of multinationals; private initiatives such as company codes of conduct, Global Compact, SA8000, social labeling, pension funds and investment initiatives did not prove to be efficient instruments for giving a social dimension to globalization. International trade unionism, to the extent that it does not target the essential characteristics of globalization by relying on the policy of humanizing the face of globalization, faces the danger of becoming a global governance tool for the transnational capitalist historic bloc in the establishment of its global hegemony. Multinational company networks and global framework agreements in so far as they are supported by global industrial actions appear to be the instruments for global unionism that need to be further developed. «g$3*sSA»- 410