Necîb Mahfûz, hayatı, eserleri ve eş-Şehhâz 'Dilenci' adlı romanı
Naguib Mahfouz's life, works and his novel named 'The Beggar'
- Tez No: 126346
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NECÎB MAHFUZ, HAYATI, ESERLERİ VE eş-ŞEHHÂZ“DİLENCİ”ADLI ROMANI Yusuf KÖŞELİ Danışman : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK 2005 - SAYFA : 88+111 Jüri : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Jüri : Prof. Dr. Nevzat H. YANIK Jüri : Yar. Doç. Dr. Sabahattin ÇEVİKBAŞ Necib Mahfuz, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk Arap Yazardır. Roman, hikaye ve oyun yazarı olarak yaklaşık yüz eseri vardır. Halen Mısır'da yaşamaktadır ve ilerlemiş yaşına rağmen bazı gazete ve dergilerde makaleler yazmaktadır. Çalışmamızı iki bölüm olarak oluşturduk ve ilk bölümde Mahfuz'un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İkinci bölümde Yazarın“Dilenci”adlı romanım biçim ve içerik yönünden inceleyip, çalışmamızdan çıkan sonuçları da sonuç kısmına ekledik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS NAGUİB MAHFOUZ'S LIFE, WORKS AND HIS NOVEL NAMED“THE BEGGAR”Yusuf KÖŞELİ Supervisor : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK 2005 - PAGE : 88+111 Jury : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Jury : Prof. Dr. Nevzat H. YANIK Jury : Yar. Doç. Dr. Sabahattin ÇEVİKBAŞ Naguib Mahfouz is the first Arabic Writer who win the Nobel Literature Prize. He has nearly hundred Works as novels, stories, and plays. He has been stil living in Egypt and has been writing articles some of the newspapers and journals even though his old age. We tried to submit on knowledgements on Mahfouz' s life, literary personality and Works. So we examined his“The Beggar”namely novel about writting shape and contents. And we added results of our work in the final chapter.