Necîb Mahfûz'un sembolik romanlarındaki diyalogların Arapça öğretiminde kullanımı
The usage of dialogues in Necîb Mahfouz's symbolic novels in Arabic teaching
  1. Tez No: 526487
  2. Yazar: SALİH AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dil, ait olduğu toplumun kültüründen ayrı düşünülemez. Dilin öğretiminde ise eş zamanlı olarak bir kültür aktarımı da olmalıdır. Bu ise bir yapısal bütünlüğe vurgu yapmaktır. Bu tezde romanın dil öğretimine sağladığı katkı çalışılmıştır. Örneklem olarak da Modern Arap Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden olan Necîb Mahfûz'un Sembolik Romanları üzerinde çalışma yapılmıştır. Çalışmaya, edebi eserlerin dil öğretiminde sağlayacağı faydanın açıklanmasıyla başlanmıştır. Ardından ise kısaca Necîb Mahfûz'un hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verildikten sonra araştırmaya konu olan Sembolik Romanların diyalogları çalışılmıştır. Romanlarda yer alan diyaloglar“Hitap, Selamlama ve Komut İfadeleri”,“Sıfat, İsim-Sıfat Tamlamaları”,“Argo Kullanımlar”,“Kalıp Cümleler ve Deyimsel İfadeler”,“Hayret ve Şaşkınlık İfadeleri”,“Alkış-Kargış ve Halk Dili Kullanımlar”, Eşdizim Yapılar" olmak üzere birçok başlık altında değerlendirilmiştir. Bu vesileyle diyalog cümlelerin dil öğretimine renk katacağı ve fayda sağlayacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Language can not be considered apart from the culture of the society to which it belongs. In the teaching of language, there must be a simultaneous cultural transfer. This is to emphasize a structural unity. In this thesis, the contribution of the novel to language teaching is studied. As a sample, Symbolic Novels of Necîb Mahfouz, one of the most important names of Modern Arabic Literature, were examined. It began by studying the benefits of literary works in language teaching. Then, briefly, the dialogues of the Symbolic Novels which were subject to the investigation were examined after being informed about the life and literary personality of Necîb Mahfouz. The dialogues in the novels were examined under many headings such as“Appealings, Greetings and Command Expressions”,“Adjective, Name-Adjective Completions”,“Slang Uses”,“Patterns and Expressions”,“Surprised and Surprised Expressions”,“Prayer-Curse and Folk Language Usages”,“Syndicate Construct ”. It was thus emphasized that dialogue cues would provide color and benefit to language teaching.