Popüler Basın: Star gazetesi örneği
Popular Press: The case of Star nevspaper
- Tez No: 126362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
“Popüler basın'ı ekonomik politik bir yaklaşım çerçevesinde inceleyen bu tez, ”Star Gazetesi“ örneği üzerinden, gazetelerdeki popülerleşme olgusunun varolma ve gelişme nedenlerini konu edinmektedir. Günümüzde popüler kültürün hem üreticisi, hem dağıtıcısı, hem tanımlayıcı, hem de etkinliğini artırıcı işlevlerini yüklenen basın, aynı zamanda giderek varolan sistemin kontrolüne giren bu kültürün en önemli dolayımlıcısı olmuştur. Söz konusu işlevler çerçevesinde şekillenen popüler basın, yaygın olması ve çok tüketilmesiyle, ciddi bir kâr getirici araç olurken, farklı ekonomik, politik ve ideolojik çıkarların elde edilmesi için de önemli roller üstlenmiştir. Popüler basına ilişkin bu genel değerlendirme, Türkiye'deki popüler basın ve bu basına örnek olarak incelenen Star gazetesi için de büyük ölçüde geçerlidir. Star, Türkiye'de gazetecilik alanında egemen olan (popüler) ve ekonomi, spor, magazin haberler arasında çok fazla ayırım yapmadan yer veren ”melez“ yayın politikasının en uçunda yer almaktadır. Çünkü, Star diğer popüler gazetelere göre, gerek biçim açısından gerek içerik açısından daha ”sansasyonel“ ve daha ”kışkırtıcı" bir yayın politikası izlemektedir. Bütünsel bir analiz için popüler basının ekonomi-politik, yaygınlık ve içerik- biçim-üslup yönlerinin dikkate alınarak incelenmesi gerektiği üzerinde duran bu tezde, Türkiye'deki popüler basına ilişkin çeşitli belirlenimler de ortaya konulmaktadır. Böylece tezde bir taraftan popüler basına ilişkin kuramsal bir tartışma yapılırken, diğer tarafta ise bu kuramsal tartışmanın daha iyi anlaşılması için Star gazetesi örneği üzerinden bu basına dair kuramsal ve ampirik bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis, which analyses the 'popular press" in economical and political approach, is to elaborate the causes of existence and the development of the phenomenon of popularization in newspapers via the case of Star newspaper. Today press, that carries the role of being the main producer, distributor and determinor and also catalisator of the popular culture, starts to be main reproducer of the popular culture, which goes under the control of the existent system day by day. Shaped by those functions, popular press becomes the high profit creator and so carries a critical role in the grasping different economic, political and ideological benefits through its mass circulation and consumption. This general evaluation about the popular press, specifically fits to the popular press in Turkey and Star newspaper, which is taken as a case. The Star newspaper is on the extreme point of the editorial policy of Turkish newspaper sector; a kind of hybrid, that makes no difference among the economic, sports and magazine news. Comparing with the others, Star newspaper follows a more sensational and provocative editorial policy both in content and format. In this thesis some determinants of popular press were clarified. In doing so, it stresses that a compact analysis of the popular press forces a special focus on the economical-political approaches, circulation and content-format-jargon that is used. Therefore, in this study as the theoretical discussions about popular press go underway, also the theoretical and empirical information about popular press are being shown in order to understand the theoretical discuss.