Yazılı basında sağlık haberleri ve kamuoyuna etkisi
The effect of the health and medical news on the press
- Tez No: 262148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Nutrition and Dietetics, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Yazılı basında yayınlanan haberler içerisinde sağlık haberleri ilk sıralarda yer almakta ve okuyucular en çok bu haberlerden etkilenmektedir.Tezimde amacım, tüm yazılı basında sıkça yer alan çeşitli sağlık haberlerinin bilimsel bir temele dayanıp dayanmadığını araştırmak ve okuyucuların bu yönlendirmelerden olumlu ya da olumsuz etkilenmesini araştırarak, olumsuzlukları ortadan kaldırmak için neler yapılması gerektiği hakkında öngörülerde bulunmaktır.Yazılı basının zaman zaman uzmanlara yeterince danışmadan konuları abartarak verdiği bilinmektedir ve buna bağlı olarak toplumda korku uyandırılmaktadır.Bu amaçla bir ay süresince popüler basını temsil eden Posta Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Bugün Gazetesi, Star Gazetesi ve bölgesel basın olarak da Yeni Asır Gazetesi irdelendi.Çalışmamda hedefim, başta insan olmak üzere tüm canlılar için önem taşıyan sağlık haberlerinin kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The news related to the health and medical issues taking part in the publication media took the part in the first row among the other news, and the readers are impressed by those news mostly.In my thesis, I partıcularly emphasize health news taking part in the publication media frequently. I explain the actions to be taken in order present and remove the relevant negative effects.We aware of the fact that the media sometimes is unable to reflect the truths because of insufficient informotion thus effects the society negatively.By this purpose; the well-known newspapers representing the popular media Posta Newspaper, Hürriyet Newspaper, Sabah Newspaper, Miliyet Newspaper, Bugün Newspaper, Star Newspaper and Yeni Asır Newspaper as the local newspaper, were examined and followed up for 1 month.In respect of my study, my objective is to make contribution in correct publication of health news for the healtier people and a society.