İş kazasından doğan destekten yoksun kalma tazminatı
The Compensation for loss of support caused by work accident
  1. Tez No: 126381
  2. Yazar: GAYE BURCU SERATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
ÖZET iş akdinde taraflar arasındaki karşılıklı sadakat bağı işveren açısından işçiyi gözetme borcu olarak ortaya çıkmaktadır, işveren gözetme borcu gereğince işyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini eksiksiz şekilde almakla yükümlüdür. Gözetme borcuna aykırı davranan işveren hukuki, idari ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Destekten yoksun kalma tazminatı da işverene uygulanabilecek hukuki yaptırımlardan biridir. Borçlar Kanununun 45.maddesinde düzenlenmiş olan destekten yoksun kalma tazminatının amacı, davacının, desteğin ölümü nedeniyle sarsılan hayat seviyesini yeniden ölümden önceki durumuna getirmektir. işverenin iş kazasından doğan destekten yoksun kalma tazminatından sorumluluğu hak sahiplerinin Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmayan zararları için söz konusu olmaktadır. Borçlar Kanununun 45.maddesi destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için ölen kimse ile davacı arasında mirasçılık, kanuni ya da akdi bakım yükümlülüğü gibi bir bağlantının varlığını aramamaktadır. Uygulamada genellikle ölen kimsenin eşi, çocukları, anne ve babası, kardeşleri, evlatlığı, üvey anne - babası, nişanlısı ve nikahsız birlikte yaşadığı kimsenin destekten yoksun kalma tazminatı talep ettikleri görülmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanması için öncelikle işçinin öldüğü sırada aldığı ücret belirlenir. Daha sonra işçinin, davacıya 335gelirinden ne kadar pay ayırdığı, davacının ne kadar sûre ile ölen kimseden yardım görmeye devam edeceği saptanır. Son olarak da davacının elde ettiği miras, çalışma ya da evlenme ihtimali ölen işçinin müterafik kusuru, Borçlar Kanununun 43. maddesinin birinci fıkrası ve 44. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca gerekli indirimler yapılır. Bu indirimler sonucunda bulunan miktara destekten yoksun kalma tazminatı olarak hükmedilir. 336
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of being faithful in the employment contract the employer has to take all of the precautions which are needed for health and safety at work. The employer who hasn't take all of the proper precautions for health and safety at work can be liable for civil, administrative or punitive sanctions. One of the civil sanction is the compensation for loss of support In Turkish legal system the compensation for loss of support is stated in the article 45 of the Act of Obligations. The purpose of this compensation is the restoration of the living standart which has been deteriorated by the death of the support. The employer's liability for the indemnification of the loss of support is only for the amount of damage which isn't recovered by the compensation and the pensions which are paid by the compulsory social security system. In general the spouses, children, mother and father, brothers and sisters, adopted child, step children, step mother and father, fiance(e), concubine of the decedent are claiming the indemnification of the loss of For the calculation of the compensation for the loss of support, the salary of the decedent has to be certajned. After that the share of the plaintiff, the duration of support have to be determined. At the end of the calculation tiie benefit of inheritance, the probability of self - working and re - marriage, contributory negligence of the/decedent^*) and the social security benefits have to be reduced from the amount of w 337indemnification. The amount which is found as a result of this calculation is sentenced as the compensation for the toss of support 338