İşverenin iş kazasından doğan hukuki ve cezai sorumluluğu
Employer's legal and criminal liability arising from work accident
- Tez No: 978400
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İşveren, başta 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı kapsamında kendisine yüklenen yükümlülüklere riayet etmekle mükelleftir. İşverenin söz konusu yükümlülüklere aykırı davranması, iş kazalarının meydana gelme riskini artırmaktadır. Gerçekleşen bir iş kazası sonucunda işverenin hem hukuki hem de cezai sorumluluğu gündeme gelir. İşverenin hukuki sorumluluğu; tazminat yükümlülüğü şeklinde ortaya çıkmakta olup maddi tazminat, manevi tazminat ve destekten yoksun kalma tazminatı şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu tazminatlara hükmedilirken özellikle olayın meydana geliş şekli, işçinin ve işverenin kusur durumu, zararın niteliği gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. İşverenin cezai sorumluluğu bakımından ise; İş Hukukunda bu hususta özel bir düzenleme olmadığı için 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uygulama alanı bulacaktır. İşverenin cezai sorumluluğu belirlenirken eyleme yönelik irade durumu incelenmekte, fiilin kasten mi yoksa taksirle mi olduğu tespit edilmektedir. Uygulamada özellikle iş kazalarının meydana geldiği durumlarda işverenin olası kastla mı yoksa bilinçli taksirle mi hareket ettiği hususunda çeşitli tartışmalar mevcuttur. Bu yüksek lisans tezinde; birinci bölümde işverenin İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukundan doğan yükümlülükleri, ikinci bölümde meydana gelen olayın iş kazası olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği ve bu nitelendirmenin ölçütleri ele alınacaktır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise işverenin iş kazasından doğan hukuki ve cezai sorumlulukları ayrıntılı şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Employers are obligated to comply with the obligations imposed on them under Occupational Health and Safety legislation, particularly Occupational Health and Safety Law No. 6331. Any breach by the employer of these obligations increases the risk of workplace accidents. An employer is subject to both legal and criminal liability as a result of a workplace accident. The employer's legal liability arises in the form of compensation, which is categorized as pecuniary damages, non-pecuniary damages, and compensation for loss of support. When awarding these damages, factors such as the manner in which the incident occurred, the fault of the employee and employer, and the nature of the damages are taken into consideration. Regarding the employer's criminal liability, since there is no specific regulation on this matter in Labor Law, Turkish Penal Code No. 5237 will apply. When determining an employer's criminal liability, the employer's intent to act is examined, and whether the act was intentional or negligent is determined. In practice, particularly in cases of workplace accidents, there are various debates about whether the employer acted with possible intent or conscious negligence. In this master's thesis, the first part will examine the employer's liability arising from Occupational Health and Safety Law. The second part will examine whether the incident qualifies as a workplace accident and the decision to conduct this assessment. The third and fourth parts will examine in detail the employer's legal and criminal liabilities arising from workplace accidents.