Diyarbakır' da kadın mağduriyeti
Famele viçtimization in Diyarbakır
- Tez No: 126382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLAY ÇABUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Sapmış bir davranış olan suç, evrensel bir olgudur. Eğer bir suç işlenirse, orada mutlaka bir mağdur vardır. İstatistiklere baktığımızda fail olarak kadınların ve mağdur olarak kadınların oranı erkeklere göre daha düşüktür. Ancak kadınlar diğer tip suçlardan daha sık olarak şiddet suçlarının mağduru olmaktadırlar. "Hangi kadınlar, hangi suçların mağduru olmaktadır?' sorusundan yola çıkan bu araştırma, Diyarbakır ilinde suç ve şiddete maruz kalan kadınların sosyal, demografik, ekonomik, ve kültürel özelliklerinin belirlenmesi amacım taşımaktadır. Diyarbakır'da yardım amacıyla kurulmuş KA-MER (Kadın Merkezi) 'ne başvuran 100 kadın Üzerinde uygulanan anket sonucunda elde edilen verilerle, kadın mağduriyetinde; yaş, öğrenim durumu, evlilik özellikleri gibi kişisel karakteristikler ile aile yapısı ve ekonomik özellikler incelenmiştir. Kadım hedef alan suç ve şiddet türlerinde kadınların mağduriyeti ve bu suçların kadın üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 211
Özet (Çeviri)
SUMMARY Crime as a deviant behaivor is a global object. If a crime is committed, there is always a victim. In the statistics, the ratio of female offender to female victim is smaller than the male offender to male victim ratio. But the women are especially the victims of the violence crimes rather than the other types of crimes. This survey commences from the question of“as female who were the victims of the distinctive types of crimes”and has an objective of defining the social, demographical, economical and cultural specialities of women who live in Diyarbakır were subjected to crime and violence. According to the data which were derived from the quentionnaire given to the 100 women who asked the help of KAMER - Woman Center : a consttution which helps the women in Diyarbakır; the personal characteristics such as age, education, marital status, family structure and economical status are questioned. The female victimization because of the crimes directed to the woman and the violence and effects of these crimes on females were inquired. 212