Günümüz Yunan Ortadoks Kilisesi üzerine bir araştırma
A Research on today' s Greece Orthodox church
  1. Tez No: 126383
  2. Yazar: MÜNİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Yıldırım, Münir, Günümüz Yunan Ortodoks Kilisesi Üzerine Bir Araştırma, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Abdurrahman KÜÇÜK, 150s. Günümüz Yunan Ortodoks Kilisesi, Ortodoks dünyasında yer alan bağımsız ve milli kiliselerden biridir. Bu Kilisensin tarihi kökleri M.S. I. Yüzyıla kadar dayandırılmış ve Pavlus'un faaliyetleri ile yalandan ilişkilendirilmiştir. Yunan Kilisesi, Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, havarilerin misyon faaliyetlerinde bulunduğu bir dönemde kurulmuştur. Bu bağlamda Yunan Kilisesi Apostolik bir kilisedir. İstanbul'un Bizans Devletinin başkenti olması ile birlikte İstanbul, Grek (Yunan) Kilisesinin merkezi durumuna gelmiştir. Bu durum, İstanbul'un Türkler tarafından fethedilmesine kadar etkin bir biçimde devam etmiş, fetihten sonra da Grek (Yunan) Ortodoks Hıristiyanlar üzerinde etkili olmuştur. Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra Yunanistan'daki kilise yeni bir yapılanmaya girmiş ve İstanbul Fener Patrikliğinden bağımsız, milli bir kilise haline gelmiştir. Yunan Kilisesi, Yunanistan'ın dış dünya ile olan münasebetlerinde, özellikle Türkiye'ye ve Türklere bakışında sürekli etkinlik göstermiş ve etkinlik genellikle olumsuz yönde gelişmiştir. Yunan Devleti ile ikili ve uluslar arası ilişkilerde başarılı olunmak için kilise fonksiyonunun iyi bilinmesi gerekmektedir. Günümüzde Yunan Ortodoks Kilisesi, devlete bağlı konumuyla Ortodoks Kiliseler içerisinde farklılık göstermekte ve on milyonu aşan Yunanlının kilisesi durumundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's Greece Orthodox Church is among independent churches founded in Orthodox world. It is also a national Orthodox Church. It's historical origin which related to Paul was based early Christian century. Thus, Greece Church was established with the Apostolic missions in the Grek world. In this context, Church is an Apostolic one. With the establishment Istanbul as the capital city of Byzantine Empire, İstanbul became headquarter of this church. This situation contined until the conquest of Istanbul by Turks. After the conquest, its effect on Christians had lasted for long time. When the Greece gained its independence, the church reconstructed it and ceased to be tied to the church in Istanbul. Also, Greece Church had an effect on the uprising aganist Otoman Empire and seen state apart from the Phanar Patriarch. Therefore, it played in the international affairs between the Greece and other states, especially Turkey. Today's Greece Orthodox Church that depends on Greece State's different from the other Orthodox Churches. And it is a church represents a population over ten million Greeks. 151