27 Mayıs Dönemi demokrasi söylemi
27 May 1960 deriod democracy discourse in Turkey
  1. Tez No: 126385
  2. Yazar: YASEMİN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Özgün, Yasemin, 27 Mayıs Dönemi Demokrasi Söylemi. Doktora Tezi, Danışman Prof. Serpil Sancar, 231s. TEZ ÖZETİ Bu tezde 27 Mayıs müdahalesi sonrası, yeni bir toplum projesi oluşturmaya yönelik olarak yapılan anayasa tartışmalarında hegemonik olmayı başaran seçkincilik ye anayasacılık söylemleri çözümlenerek o dönem“demokrasi”ve“siyasetin”sınırlarının nasıl çizildiği araştırılmıştır. Bu çözümlemede Laclau ye Mouffe'un 'hegemonya' kayramı kullanılarak anayasa tartışmalarında hegemonik olan söylemlerin temel öğelerinin neler olduğu ye kendilerini hangi olabilirlik I koşullarında, ne tür stratejilerle hangi karşıtlıklarla kurdukları çözümlenmiştir. Demokrasi ekseninde yapılan tartışmaları çözümleme devletin ve seçkinlerin siyaseti düzenleme arzusu' gibi köklü ve tarihselliği olan bir söylemsel stratejinin oluşturduğu hattın izlenmesi ile mümkün olabilmiş ve dolayısıyla, modernlik anlayışının ortaya koyduğu zihniyet örüntülerinin anlaşılmasını gerektirmiştir. Böylelikle toplumun yeniden kurulması ve yitirilen toplumsal kontrolün yeniden ve sağlam bir biçimde kurulması temelindeki bir hat boyunca ortaya çıkan seçkincilik söylemi ile anayasa ve yasaların, hürriyetlerin sınırlarını ayrıntılı bir biçimde çizerek belirginleştirmeleri ve tesadüfe yer bırakmamaları gerektiğini iddia eden anayasacılık söylemi, 27 Mayıs döneminde hegemonik söylemler olarak anlamı kurma gücüne sahip olmuşlardır. Buna göre 27 Mayıs döneminde hegemonik olan Türkiye'ye özgü bir modernleşme ve demokrasi kurgusu, toplumsal birlik ve düzen konusunda bir uzlaşmaya dayanır. Bu uzlaşmaya farklılıkların baskı ve disiplin altına alınarak antagonistik ve anti- düzen potansiyellerinin ortadan kaldırılmasına dayalı bir siyaset anlayışı eşlik eder.
Özet (Çeviri)
Özgün, Yasemin, 27 May 1960 Period Democracy Discourse in Turkey. PhD Thesis, Advisor: Prof. Serpil Sancar, 231p. ABSTRACT After the military intervention of 1960 in the debates of drafting new constitution different actors redefined the limits of democracy which gave way to the expansion of the horizon of political and social life. The question of what would be the main principles of democratic system has been the main theme of this debates before the military left the rule to the civic government. In this thesis following Laclau and Mouffe, I take the democratic demands are not given but constructed, that the social agents who have to be represented in the democratic process have to be created by that very process. The concept of hegemony is just another name for politics, but one which emphazises the construction of identity, and conceives values and beliefs as an integral part of such an identity. Within this perspective, identity is not the starting point of politics, but rather something that is constructed, maintained or transformed in and through political struggles. Thus in this thesis, by concentrating on the democracy debates after military coup, I tried to analyse the basic elements and their conditions of existences of those hegemonic discourses, namely elitist and constitutionalist discourses, which expanded into a dominant horizon of social orientation and action by means of articulating unfixed elements into partially fixed moments in a context crisscrossed by antagonistic forces. The elitist democracy discourse under the impact of modernization and peculiar democracy fiction is based on a consensus of social integrity and order. Therefore, it is based on a politics which attempts to discipline differences and neutralize their antagonistic and anti-systemic potential