Bir düzenleyici kurul analizi: Radyo Televizyon Üst Kurulu
An Analysis of a regulatory council: Radio and Television supreme council
- Tez No: 126391
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yıldız, Aytaç, Bir Düzenleyici Kurul Analizi: Radvo Televizyon Üst Kurulu. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Bülent Çaplı, 154 s. ÖZET Bu tezin konusu, kısa adı RTÜK olan Radyo Televizyon Üst Kurulu' dur. (Radio and Television Supreme Council). Çalışmanın amacı ise, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun kurulduğu tarih olan Nisan 1994 yılından, 2002 Mayıs ayına kadarki sürecini analiz etmektir. Ancak düzenleyici (regulator) bir kurul olarak RTÜK'ün doğmasına neden olan süreç de hem Avrupa hem de Türkiye'deki değişim ve dönüşümler göz önünde tutularak irdelenmeye çalışılmıştır. Bu noktadan hareketle önce Avrupa'da düzenleyici kurulları ortaya çıkaran dinamikler ele alınmış ardından, aynı dinamiklerin Türkiye'deki yansımaları incelenerek, RTÜK'ün kurulmasının toplumsal ve siyasal arka planı sunulmaya çalışılmıştır. Daha sonra ise RTÜK, il olarak örgüt yapısı ve kurumsal yapılanması/işleyişi yönünden incelenmiş, ardından da görev ve yetkilerin kullanımı açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın, yukarıda sıralanan çerçeveden hareketle ortaya koyduğu bazı önemli sonuçlar olmuştur. Buna göre, RTÜK, aradan geçen 8 yıllık zaman dilimine karşın, 3984 sayılı yasanın kendisine verdiği görevleri tam olarak yerine getirememiş, örgütlenmesini tam olarak gerçekleştirememiş ve yayıncılık alanında düzenleyici olmaktan çok denetleyici olarak işlevlerde bulunmuştur. Öte yandan, RTÜK, özerk ve bağımsız bir kurul olarak tanımlanmasına karşın, üyelerin bu konuda -bizzat kendilerinin de ifade ettiği gibi- beklenen özerkliği tam olarak gerçekleştiremedikleri anlaşılmıştır. Yayıncılık (broadcasting) gibi hassas bir alanı düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulan RTÜK'ün öne çıkan en temel eksikliği ise, yayıncılık sektörü ile gerekli ilişkilere girmemiş olması olarak görülmüştür. 153
Özet (Çeviri)
Yıldız, Aytaç, An Analysis of a Regulatory Council: Radio and Television Supreme Council. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Bülent Çaplı, 154p ABSTRACT The subject of this thesis is the Radio and Television Supreme Council, whose acronym in Turkish is RTÜK. The aim of this study is to analyze the progression of this council from April 1994, when the Radio and Television Supreme Council was established, to May 2002. Besides, the process which caused RTÜK to be established as a regulatory council was examined, considering the changes and transformations both in Europe and Turkey. Basing on this point, first T dealt with the dynamics which introduced the regulatory councils in Europe and then I tried to present the social and political background of the establishment of RTÜK, investigating the reflections of the same dynamics in Turkey. After this, RTÜK was examined in terms of its provincial organization structure and institutional constitution/function and was evaluated in terms of the use of the tasks and authorities. This study reached some important results depending on the aforementioned frame. According to these results, RTÜK could not perform all the tasks which the code 3984 gave it despite the eight-year time span, could not realize its organization completely and functioned as a controlling body rather than a regulatory one in broadcasting. On the other hand, although RTÜK is defined as an autonomous and independent council, it is obvious that the members - as they expressed the situation themselves - could not realize this expected autonomy completely. I infer the foremost deficiency of RTÜK, which was established to regulate and control such a sensitive field as broadcasting, is that it did not have any necessary relations with the broadcasting sector. 154