Taşıt rehni ( motorlu taşıt rehni )
Vehicle mortgage ( motor vehicle mortgage )
  1. Tez No: 126393
  2. Yazar: İLKER EVREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Tezimizin konusu ^Taşıt Rehni (Motorlu Taşıt Rehni) 'dir. Hukukumuzda taşıt rehni' ifadesinin bankacılık uygulamasındaki taşıt kredisi' kavramına paralel olarak, trafik siciline kayıtlı motorlu taşıtların rehnini ifade etmek amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Belirtmek gerekir ki, taşıt rehni uygulamada sıklıkla kullanılan bir tabir olmakla birlikte, sistematik bir incelemeye tabi tutulmamış, kapsamı ve hukuki çerçevesi çizilmemiştir. Bu çerçevede incelememizde öncelikle taşıt kavramı, taşıtların hukuki statüsü ve konu oldukları hukuki işlemler ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, taşıt rehninin düzenleniş biçimi, hukuki niteliği ve taşıt rehnine hakim olan ilkeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde taşıt rehninin konusu, kuruluşu ve kapsamı üzerinde durulmuştur. İncelememizin son bölümünde ise, rehnin hükümleri, uygulaması ve sona ermesi ele alınmıştır. Taşıt rehni, 22.11.2001 tarih ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanun uyarınca; rehne konu taşıtın zilyetliğinin devri veya taşıtın zilyetliğinin devrine gerek olmaksızın 179rehnin Trafik Siciline kaydedilmesi suretiyle iki farklı şekilde kurulabilir. Bu bağlamda, incelememizin her bölümünde iki rehin tipi ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Medeni Kanun' un getirmiş olduğu bu düalist yapının uygulamada yaratacağı sorunlar ve düzenlemenin eksikliklerine de mümkün olduğunca değinilmiştir. Öte yandan incelememizde 17.02.1926 tarih ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi 'nin yürürlükte olduğu dönemdeki taşıt rehni uygulaması ve bu uygulamada yaşanan sorunlar üzerinde de durulmuştur. 180
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject matter of our thesis is ''Vehicle Mortgage (Motor Vehicle Mortgage)'. In Turkish law the term x Vehicle Mortgage' is usually used, parallel to the concept of 'vehicle credit' in banking practice, for the mortgage of the motor vehicles that are registered to the Traffic Registry. It should be stated that although the expression of vehicle mortgage has a common usage in law practice, the concept and the legal scope of the vehicle mortgage has not been determined definitely and studied carefully. In our thesis as a preliminary issue the concept of vehicle, the legal status and the transactions concerning the vehicles have been taken into consideration. In the second part of our thesis the regulation of the vehicle mortgage, its legal nature and the principles governing thereof have been examined. In the third part we have dwelled on the subject, the establishment and the concept of the vehicle mortgage. Finally in the last part the applicable provisions, practice and the termination of the vehicle mortgage have been studied. 181Pursuant to the Turkish Civil Code (No: 4721) dated 22.11.2001, vehicle mortgage can be established in two different ways, i.e. by transferring the possession of the vehicle subject to the mortgage or by registering in the Traffic Registry. Therefore these types of the mortgage have been evaluated separately in our thesis. Furthermore the problems created by this dualist structure foreseen in the Civil Code and the defects of the new regulation have also been examined. Moreover in our thesis we have dwelled on the practice concerning the vehicle mortgage that existed in the period in which the previous Civil Code (No: 743) dated 17.02.1926 had been in force and the problems that were seen in the practice in that period. 182