Turgut Uyar'ın hayatı, sanatı, şiirleri üzerine bir araştırma.
A Research on Turgut Uyar's biography, art, poems.
  1. Tez No: 126394
  2. Yazar: ZÜBEYDE ŞENDERİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
ÖZET“Turgut Uyar'ın Hayatı, Sanatı, Şiirleri Üzerine Bir Araştırma”isimli bu çalışmada, şair Turgut Uyar'ın, Türk şiirindeki özgün yeri tespite çalışılmıştır. Tezin“Giriş”bölümünde, Turgut Uyar'ın şiir serüveninin başladığı ve eserlerini verdiği dönemdeki sanatsal ortam ve bu ortam içinde Turgut Uyar'ın önemi ve bıraktığı etki üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bağlamda, Turgut Uyar' m içinde bulunduğu İkinci Yeni akımı ve bu akımın yarattığı atmosfer özellikle dikkate alınmıştır. Tez,“Giriş”bölümü dışında üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm,“Turgut Uyar'ın Hayatı ve Sanatı”adını taşımaktadır. Bu bölümde, şairin kişisel ve sanat yaşamı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Hayatım ele aldığımız bölümde, çocukluk yıllan, öğrenim hayatı, meslek yaşamı, aile hayatı ve kişiliği üzerinde durulmuştur. Ayrıca hayatıyla ilgili tespit edebildiğimiz önemli tarihler“Kronoloji”başlığı altında topluca verilmiştir.“Sanatı”başlığı altında ise, şiire ilk ilgileri ve ilk yayınları, yayın hayatı, aldığı ödüller hakkında bilgi verilmiş ve süreli yayınlarda kalan şiirleri de dahil edilerek bütün eserlerinin mümkün olduğu kadar eksiksiz bir listesi sunulmuştur. Tezin ikinci bölümü ise“Sanat, Edebiyat ve Dil Üzerine Düşünceleri”başlığını taşımaktadır. Yine bu bölüm de ana başlık çerçevesinde üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Sanat”, ikinci bölüm“Edebiyat”, üçüncü bölüm ise“Dil”üzerine düşüncelerine ayrılmıştır. Bu bölümde verilen bilgiler, Turgut Uyar'ın, sanat, edebiyat ve dil üzerine düşüncelerinin kuramsal kaynaklarım ve kendi içindeki tutarlılığım tespite yöneliktir. Tezin üçüncü bölümü, Turgut Uyar'ın“Şiiri”başlığım taşımaktadır. Bu bölüm, şairin siklerinin içerik ve yapısal yönden incelenmesine ayrılmıştır. Bölüm,“İçerik”ve“Yapı”başlıklarına ayrılmıştır.“İçerik”başlığı altında Turgut Uyar'ın şiirinde yaygın olarak karşılaştığımız temalar,“Yapı'da ise, nazım biçimi, nazım birimi, ölçü, uyak ve redif konuları hakkında bilgi verilmiştir. 406Tezin dördüncü bölümü ise ”Dil ve Anlatım Özellikleri“ başlığım taşımaktadır. Bu bölümde de, şiirlerindeki dil ve üslûp özellikleri tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bölümlerin dışında tez, genel bir değerlendirmenin yapıldığı ”Sonuç“ bölümü ile ”Kaynakça“ ve ”Dizin"den oluşmaktadır. Bu çalışmada, Turgut Uyar' m Türk şiirine katkısı, şiirinin özgün ve karakteristik yönleri tespit edilip değerlendirilmiştir. 407
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work called“A Research On Turgut Uyar' s Biography, Art, Poems”, it was examined Turgut Uyar' s original position in the Turkish poem. In the“introduction”of the thesis, it was evaluated generally his importance and effect in this artistic atmospher. In this context, it was taken care of the trend called“The Second Newness”because this trend created artistic atmospher. The thesis has been formed three chapter outside of“introduction”. The first chapter was called“Turgut Uyar's Biography and Art”. In this chapter, it was given information about poet's biography and artistic life in details. Being interested in Turgut Uyar's life, it was talked about poet's childhood, educational, professional and family life and personality. Besides, the important dates connected with his life was arrenged in the order in which the events happened, chronologically. However, on the title of the“art”, it was given information about first relations with poem, first publications, his prizes and it was prepared the list of his work in full containing poems that was published in the magazines. The second chapter of the thesis was headed“The Ideas About Art, Literature and Language”. This chapter has been formed three part in the context of the main title. It was given his thoughts about art in the first part, literature in the second part and the language in the third part. The principle aim, by means of these informations which was given in this chapter, it is to prove that Turgut Uyar's opinions about art, literature and language has been based consistently theorical sources. The third chapter of the thesis was headed“Poem”. In this chapter, it was examined Turgut Uyar's poems point of containing and forming. As for the third chapter, it was called“Language and Style”. In this chapter, it was confirmed characterized features of language and style in his poems. 408Outside of these chapters, the thesis was taken formed“Conclusion”,“Bibliography”and“Index”. In this work, it was confirmed and explaind Turgut Uyar 's supplement to Turkish poem, originality and characteristic features. /^iS 409