Ch'ing Hanedanı zamanında Kaşgar ( 19. yüzyıl başına kadar )
Kaşgar during the Ch'ing Dysnasty ( until the begining of the 19 th century )
  1. Tez No: 126395
  2. Yazar: KONURALP ERCİLASUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Ercilasun, Konuralp, Ch'ing Hanedanı Zamanında Kâşgar (19. Yüzyıl Başına Kadar), Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ayşe Onat, 185s. Kâşgar, eski çağlardan itibaren Orta Asya tarihinde önemli yer tutan ilim ve kültür merkezlerinden biri olmuştur. Doğu - batı ticaret yollan üzerinde yer alan Kâşgar' in önemi, zaman zaman meydana gelen siyasî kargaşalara rağmen 18. yüzyıldaki Ch'ing istilâsına kadar devam etmiştir. Tezde, Kâşgar' in Ch'ing hakimiyeti altına girdiği yeni dönemde, buraya yönelik uygulanan idarî, ekonomik, sosyal ve kültürel politikaların ışığı altında meydana gelen değişiklikler araştırılarak, o devre kadar olan öneminin bu süreç içinde nasıl etkilendiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada Kâşgar'ın Ch'ing işgalinden önceki yapısı ve Ch'ing hanedanının genel özellikleri verildikten sonra, Ch'ing hakimiyetinin Kâşgar'a olan etkisi tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Kâşgar'ın bulunduğu bölge, mensup olduğu kültür dairesi ve hakimiyeti altında olduğu devletin içerisindeki yerini belirleyebilmek için teşkilât yapısında Osmanlı Devleti ve Türkistan Hanlıkları ile, politikalar açısından ise Ch'ing hanedanının diğer bölgelere yönelik olarak uygulamış olduğu siyasetlerle çeşitli karşılaştırmalar yapılmıştır. Dolayısıyla, çalışma aynı zamanda bir karşılaştırma özelliği de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ercilasun, Konuralp, Kâşgar During the Ch 'ing Dynasty (until the begining of the 19th Century), PhD. Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ayşe Onat, 185p. Kâşgar was an important scientific and cultural center in the history of the Central Asia since the ancient times. The importance of Kâşgar, which is situated on the trade route between the East and West, has continued until the 1 8th century. This thesis analyzes the impact of the Ch 'ing occupation on Kâşgar during the modem era. Administrative, economic, social and cultural policies of the Ch 'ing dynasty towards Kâşgar region were also discussed. In order to analyze Kâşgar before the Ch'ing occupation, its administrative system was compared with those of the Ottoman Empire and Türkistan Khanates. Besides, the policies of the Ch 'ing dynasty towards Kâşgar were compared with the general administrative and border policies of the Ch 'ing dynasty. In this way, it was endeavoured to determine the position of Kâşgar, an important center of Islamic and Turkish cultures, under the Ch 'ing hegemony.