Giambattista Vico' nun Yeni Bilim adlı eserinin felsefe tarihindeki yeri
The Place of the work of Giambattista Vico called New Science in the history of philosophy.
  1. Tez No: 126410
  2. Yazar: SEMA ÖNAL AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
TEZ ÖZETİ Bu tez» Giambattista Vico'nun Yeni Bitim adlı eseri üzerine temellenmektedir. Bu maksatla, eseri İngilizce'den Türkçe'ye çevirdim ve bundan sonra, Vico'nun bu konuda tartıştığı hususları değerlendirmeye çalıştım. Vico, tarihsel olguların açıklanması için bir yöntem keşfetmek ister. Ve, o,“genteslerin doğal kanumTyla başlar. Bu nedenle o, bu noktadan itibaren insanlığın Ökelerini arar. Vico'nun Yeni Bilim'i gerçekte, kurumların bilimidir. Kurumlar, ulusların müşterek tabiatını gösterir. Her bir ulus, kendi kökeni içinde gelişme, olgunlaşma, gerileme ve çökme evrelerinden geçer. Vico, insanların dünyası olan ulusların dünyası dediği zaman, ulusların dünyasında insanlar haline gelmiş olan tabiat dünaysmdaki vahşileri kasteder. Bir tarih filozofu olarak Vico, ulusların tabiatı veya gelişmesinde üç çağ ayırır. Tanrılar Çağı, Kahramanlar Çağı ve İnsanlar Çağı. Ve, o, buna çağlara uygun olarak üç tabiat tanımlamaktadır. Tanrısal, kahramansal, ve insanî tabiat. Vico'nun ”genteslerin doğal kanun teorTsi kanunun başladığı yerden başlar. İlk kanun, tanrısal kanundur. Sonra, sırasıyla kahramansal ve insanî kanunlar gelir. Tarih böylece döngüsel olarak devam eder. Tarih, ilahi inayetin bir eylemidir. Yeni Bilim bir teolojidir. Vico, coscienza ve sciemayı ayırır. Coscienza, özel olguları, olayları, adetleri, kanunları, kurumlan içerir. Scienza, evrensel ve sonsuz ilkeleri içerir. Scienza'nın işi, müşterek olandır. Coscienza'nın işi filoloji ve ve tarihtir. «ww>Vico'ya göre, her şey dinden çıkmıştır. Sosyal evrim, din ile başlar. Din, evlilik, sığmaklar ve ilk tarımsal kanım bu sivil dünyanın elementleridir. Vico, bilimsel ve felsefi hikmeti, şiirsel veya yaratıcı hikmet içinde gösterir. Bilimler zaten kendileri birer kurumdurlar. Kahinlik ve bakı ilk kurumlardır ve bunlara ilişkin bilimlerde ilk bilimlerdir. *\f\*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is based upon New Science of Giambattista Vico. Firstly, I have translated this written work. New Science from English to Turkish and afterwards, the point on why Vieo wrote this book and what he wanted to do with it, has been assessed carefully. Vico wanted to discover a method for disclosing historical facts. And he begun with natural law of gentes. Because, he seeks the principles of humanity where Vico's New Science is in fact a science of institutions. Institutions shows the common nature of nations. Each nation turns out in its origin, devolopment, maturity, decline and fall. When he calls the world of nations as it is the world of men, he means the beasts in the world of nature where they become men in the world of nations. Vico, as a philosopher of history, distinguishes three succesive ages in the nature or devolopment of nations- that of gods, mat of heroes, and that of men; and he distinguishes three corresponding natures - divine, heroic and human. Vico's theory of natural law of gentes begins where law began. First law is the divine law. Then comes the heroic and the human law. History is an act of providence. New Science is a theology. Vico distinguishes coscienza and scienza. Coscienza introduces particular facts, events, customs, laws and instutions. Scienza introducesuniversal and eternal principles. Pursuit of scienza is of the common and pursuit of coscienza is philology or history. According to Vico, everything grows out of religion. Social evolution begins with religion. Religion, marriage, asylums, first agrarian law are four elements of this civil world. Vico exhibits scientfic and philosophic wisdom in vulgar or poetic or creative wisdom. Sciences are already themselves institutions. Augury or divination is the first institution and its science is the first science. Vico tries to examine the world of nations in a scientific method. For this reason, first of all the historic and social conditions have to be examined, since the common nature of human determines these conditions. Vico mentions a philosophic proposal“ nations turn out three ages”instead of attaining a scientific conclusion. Because the model of science in history is only based on documentory studies.