Kuran'a göre reenkarnasyon meselesi
The Problem of reincarnation with respect to the Quran
- Tez No: 126417
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Sevinç, Müfit, Kur'an'a Göre Reenkarnasyoh Meselesi, Danışman: Prof.Dr. Şevki SAKA, Yüksek lisans tezi, 104s. Çalışmamız Önsöz, Giriş ve Üç bölümden oluşmaktadır. Girişte reenkarnasyonla ilgili genel bir değerlendirme yaptım. 1. Bölümde reenkarnasyonun kelime ve terminolojik anlamları, diğer toplumlara ve İslam Dünyasına nasıl girdiği üzerinde durdum. 2. Bölümde semavi dinlerin ahiret anlayışlarını kutsal kitaplarından yaptığımız alıntılarla ortaya koydum. Daha sonra Kur'an'a göre ahiret inancı ve reenkarnasyonla ilişkilendirilen ayetlerin değerlendirilmesi üzerinde durmaya çalıştım. 3. Bölümde Temel İslam Bilimlerinden Kelâm, İslâm Felsefesi ve Tasavvuf bilginlerinin konuya ilişkin yaklaşımlarını tesbit ettim. Son olarak da reenkarnasyonun Kur'an'a göre yeniden tanımlanmasının mümkün olup olmadığını değerlendirdim. Bu çalışmanın neticesinde reenkarnasyonun İslâm'ın temel değerleriyle bağdaşmayacağını ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sevinç, Müfit, The problem of reincarnation with respect to the holybook. (Quran), Adviser: Prof.Dr. Şevki SAKA, Thesis of postgraduate, 104p. My thesis include abstract, introduction and three parts. In introduction, I have evaluated concerning reincarnation generally. In first chapter, I have researched the terminologies means of reincarnation and which time this mean is occured and how effect to the islamic world and the other people is. In second chapter, I have exposed in theologic religions understanding of the next world's by quoting from the holy books. After this, I have evaluated verses of the holy which are related to the belief of the next world and the reincarnation with respect to Quran. In third chapter, I have established islamic speech, philosophy and islamic mysticism which are in fundamental knowledges of islam. At the and, I have established that redefination of reincarnation is possible or not with respect to Quran. Reasen is that reincarnation does or will not in agreement by main principles of islam. $$ '?#'