İslam'da Ahiret inancı ve reenkarnasyon
The Belief of the hereafter in Islam and the reincarnation
- Tez No: 125709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ıv ÖZET İSLAM'DA AHİRET İNANCI VE REENKARNASYON Mustafa ÜNVERDİ Yüksek Lisans Tezi, Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Danışman Doç. Dr. Halife KESKİN Haziran, 2003, 188 sayfa Ahiret inancı, İslam dininin temel akideleri arasındadır. Buna göre insanlar ölüm hadisesi ile birlikte yok olmazlar. Ölüm, bir diğer hayata geçişi ifade eder. Ölüm ötesi hayat, berzah alemi ile başlar. Berzah alemi, kişinin öldükten sonra kıyamete kadar geçen süre içindeki hayatının adıdır. Kıyamet koptuktan sonra ise artık tüm insanlar yeniden diriltilir. Ruhların bedenlere iadesi ile gerçekleşecek ba's, Ahiret yurdunda ebedi hayata ilk adımdır. Burada, insanın hem bedeni hem de ruhu ile bir bütün olması, dolayısıyla Ahirette de bu kimliği ile yeniden diriltilecek olması dikkate değer bir noktadır. İslam kelamcıları, yeniden dirilişin, ruhun bedene iadesi ile gerçekleşeceğini kabul ederler. Reenkarnasyon, ruhun çeşitli bedenlerde sürekli doğması, bedenden bedene göç ederek varlığım sürdürmesi demektir. Bu inanç, ruhu esas alan ve bedeni önemsiz gören bir temel üzerine bina edilmiştir. İnsanların ruhlarının, çeşitli bedenlerde doğarak tekamül etmesi gerektiği inancını savunur. Ayrıca reenkarnasyona göre Ahiret denen bir başka bir alem yoktur. Ruh, tekamül ederek, en iyi ruhların katma yükselecektir. Gerek bu konuda kaleme alınmış eserlerden gerekse yaptığımız alan çalışmalarından anlaşılacağı üzere tekrar doğuş öğretisinde, insanın yaptıklarının karşılığını göreceği bir Ahiret inancı yoktur. Reenkarnasyon, iki açıdan İslam'ın Ehli Sünnet yorumuyla uyuşmaz. Birincisi, insanda esas olan unsurun ruh olduğu, bedenin ise elbise olduğu inancı; ikincisi ise, insanların yaptıklarının karşılığını bu dünyada göreceği inancıdır. Ehli Sünnet'in yorumuna göre ise İslam, insanı bir bütün olarak görür. Onun yaptıklarının karşılığını göreceği bir Ahiret hayatı olduğunu vaat eder. Kur'an, Ahirette insanın, ruhuyla ve bedeniyle yeniden dirileceğini, dünyada işlediği amelinin karşılığını alacağını açık bir şekilde ifade etmiştir. Anahtar kelimeler : Kur'an, Ahiret, reenkarnasyon, ruh, beden.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE BELIEF OF THE HEREAFTER IN ISLAM AND THE REINCARNATION Mustafa ÜNVERDİ Master Degree Thesis, The Department Of The Basic Islamic Sciences Supervisor: Doç. Dr. Halife KESKİN June, 2003, 188 pages. The blief of hereafter (Ahiret) is one of the Islam's basic religious faith. According to this faith, people won't be nonexistence when they die. The meaning of death is passing to the next world. And, the hereafter begins with life of grave. In the other word, the name of life between death and doomsday is called 'Berzah." After doomsday people will resurrected again. Resurrection will be realized by return of souls to their bodies. Also, it will be first step for hereafter life. Resurrection by soul and body is very important in Islamic thought. We have to say that, Islamic theologians agree to the resurrection will realized by return of souls and bodies. The meaning of reincarnation is born of souls in different bodies. By the way the soul has immortality by going around the bodies after death. This blief based on think of soul. In opinion of reincarnation the body isn't important. In this respect, person can change a lot of bodies in different lifes. The blief of reincarnation claims that souls must evolution by transmigration. Besides, according to reincarnation doctrine there won't be another world after this life which called hereafter. Soul will rise to well souls by evolution life by life. In our studies and other works in this field, in opinion of reincarnation there isn't blief of hereafter that people will be punished or rewarded because of their behaivors, actions and works. It's clear that reincarnation is disagree with Islam, especially in two ideas: One of them is that the soul is the most important side of human but body is unimportant. The other one is that reincarnation refuses hereafter in other world. However Islam, accept that human is a complete animate with soul and body. For this reason, human is valuable not only with his soul but with his body. Also, Islam promise that people will be rewarded or punished at hereafter because of their performances in this world. In addition, Qoran explain that human will be resurrected by his body and soul. It's very understandable in the Qoran's message. Keywords : Qoran, hereafter, body, soul, reincarnation.