Oryantalizm ve Oksidentalizm tartışmaları ekseninde Şerif Mardin
Sherif Mardin: On the frame of Orientalism and Occidentalism debates
- Tez No: 126437
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Sosyolojinin, bir bilim olarak, dünya hakkındaki fikrimizin bir bilinç rejimi olarak yoğunlaşıp ve genişlemesindeki rolü çok önemlidir. Bu bilinç yoğunlaşmasının niteliğini ise, Pierre Bourdieu'nun ifadesiyle sosyolojinin kendi üzerine düşünebilmesine de olanak sağlayan 'özdüşünüm' ilkesine ve bu ilkenin düşünce araçlarına borçluyuz. Türk sosyal bilim dünyasının önemli ve kurucu isimlerinden Şerif Mardin'in görüşlerini konu alan bu çalışmanın temel ekseni, Mardin'in oryantalist ve oksidentalist söylem ekonomileriyle olabilecek muhtemel ilişkisini belirlemektir. 19. yüzyılın Avrupa-merkezci düşüncesinin belirlediği sosyal bilimler pratiği aynı zamanda oryantalizmin de derin etkisi altında kalmıştır. Bu nedenle de, sosyal bilimin evrenselliği düşüncesinden hareketle yapılan oryantal toplum incelemeleri de, oryantalist bir algılayış içinde yapılmıştır. Batı hegemonyasına direnmeye çalışan oksidentalist söylemi ise üçüncü dünya milliyetçileri belirlemiştir. Oryantalizmin ürettiği söyleme karşı yeni bir söylem geliştirmeye çalışan oksidentalist söylem ise, tamamen oryantalist söylem diline bağımlı bir söylem haline gelmiştir. Kısır bir tartışmadan öteye geçmeyen bu sözde karşıtlık, analitik çalışmaların önünde de ciddi engeller oluşturmaya başlamıştır. Türk sosyal bilimcileri de uzun bir süre oryantalizmin etkisinden kurtulamamışlardır. Bu çerçevede, Şerif Mardin'in çalışmaları, hem oryantalist ve hem de oksidentalist söylemleri aşma yönünde önemli bir açılım getirmiştir. Bu ise, Şerif Mardin'in ontolojik/epistemolojik tutumuyla ilişkili bir konudur. 172
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of sociology as a science is so important to intensify and broaden our view about world as a conscious regime. We are indebted the characteristic of this conscious regime, as Pierre Bourdieu stated, to the“self-consciousness”' principle of sociology and its thought tools that also enables sociology to think about itself. The main axis of the present study that deals with the opinions of Şerif Mardin who is one of the leading and promoter figures in the Turkish social sciences world is designated by the probable relation of Mardin with orientalist and occidentalist discourse formations. The social science practice that is determined by 19th euro-centric thought system of the 19th century has also been under deep influence of orientalism. In this respect, the studies on oriental society made by the thought of universalism of social sciences are realized under the influence of orientalist comprehension. The occidentalist discourse trying to resist the hegemony of Occident has been determined by the third-world nationalists. The Occidentalist discourse trying to produce a new discourse has been completely dependent upon orientalist discourse. So-called contradiction as a vicious circle debate has begun to form serious obstacles for analytical studies. Turkish social scientists have not also been rescued from the influence of orientalism for a long time. From this point of view, the works of Şerif Mardin paved the way for the expansion of surpassing both orientalist and occidentalist discourses in an important manner. This is an issue related to Şerif Mardin 's ontologic/epistemologic attitude. 173