Celal Nuri İleri'nin dini ve içtimai hayata bakışı
Thoughts of Celal Nuri İleri on religion and social life
- Tez No: 126438
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
TEZ ÖZETİ DOĞAN, Yusuf;“Celal Nuri İleri'nin Dini ve İçtimai Hayata Bakışı”, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Danışman: Prof. Dr. Münir KOŞTAŞ, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Ankara, 2003, 141 sayfa. 17. yüzyıldan itibaren Avrupa'da teşekkül eden iktisadi büyümeyi, 18 ve 19. yüzyıllardaki sanayi inkılabım gerçekleştiremeyip tarım toplumu olarak varlığı sürdüren Osmanlı, batı ile giriştiği mücadelelerde mağlubiyetle ayrılmıştır. XX. yüzyılın başlarında oluşan hürriyet ortamında, Osmanlı'nın kurtuluşu amacına yönelik olarak süregelen fikir akımları, düzeyli bir hal alarak bazı yayın organları ve isimler etrafında toplanmış olup devletin kurtuluşu için üretilen fikirlerden biri de“Batıcılık”tır. Bu akınım önde gelen temsilcilerinden olan Celal Nuri İleri, hem Osmanlı Devleti'nde hem de genç Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk toplumunun her alanda batı toplumu düzeyine ulaşabilmesi için var olan problemleri ve çözüm önerilerini işlek kalemiyle dile getirmiştir. Araştırma giriş ve sonuç bölümleri hariç, dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amaç, önem, varsayımlar, kapsam ve sınırlılıklar ve yöntem araştırıldı. Birinci bölümde, Celal Nuri İleri'nin hayatı, şahsiyeti ve eserleri başlığı altında onun ailesi ve çocukluk dönemi, şahsiyeti, eserleri, gazeteciliği, Jön Türkler hareketi ile ilişkisi ve düşünce çizgisi araştırıldı. İkinci bölümde Celal Nuri İleri'nin yaşadığı dönemdeki fikir akımları başlığı ile İslamcılık, Osmanlıcılık, Türkçülük ve Batıcılık akımları incelendi. Üçüncü bölümde Celal Nuri İleri'nin dini hayata bakışı başlığı altında ilahiyat konularına, siyaset ve dine, ahlaka bakışı incelendi.Dördüncü bölümde Celal Nuri İleri'nin içtimai hayata bakışı araştırıldı. Bu bölümde özellikle felsefe ve felsefecilere bakışı, Osmanlı Devleti'nin çöküş nedenleri, genç Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş yıllan, Türk İnkılabı, Osmanlı'daki sosyal hayat, aile, kadın, hukuk, medeniyet konuları incelendi. Sonuç bölümünde ise araştırmadan elde edilen sonuçlar üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS DO?AN YUSUF,“Thoughts of Celal Nuri İleri On Religion and Social Life”, Thesis for Post-graduation, Social Sciences Institute of Ankara University, Mentor : Prof. Dr. Münir KOŞTAŞ, Faculty of Theology of Ankara University, Ankara, 2003, 141 pages Due to lack of realization industrial development and industry revolution that happened in Europe in 18th and 19th centuries, Osmanlı remained as an agricultural society after 17. century. Under the freedom milieu emerged in the beginning of 20th century, the intellectual flows proposed as a salvation of Ottoman Empire got repercussion and the academicians collected under the roof of some particular ideas. One of the ideas produced for the salvation of the Empire was“Westernization”. One of the pioneering followers of this flow, Celal Nuri İleri handled the issue in regard to problems and their solution for reaching European level at any field both in Ottoman Empire and in young Turkish Republic. Except from introduction and conclusion parts, the research consists four main sections, In the introduction part, the matter of research, its purpose, importance, theories, contents and limitations and method are specified In the first section, the life of Celal Nuri İleri, his character and works, his family, childhood, passion for journalism, relations with Young Turks Movement and line of thought are outlined. In the second section, under the title of Intellectual Ideas in Time of Celal Nuri İleri, the flows such as Islamism, Ottomanism, Turkism and Westernization has been handled. In the third section, under title of Approach of Celal Nuri İleri to spiritual life, theological subjects, policy, religion and ethic is analyzed.In the fourth section, the approach of Celal Nuri İleri in regard to social life is examined. In this section, especially his thoughts against philosophy and philosophers, reasons of collapse of Ottoman Empire, transition years of Turkish Republic, Turkish Reform, social life in Ottoman Empire, family, woman, law, civil law are analyzed. In the conclusion section, the results obtained from the research are evaluated.