Kentleşme sürecinde dini yaşam ( Eryaman örneği )
The Religion life of urbanization proce ( Eryaman model )
  1. Tez No: 126441
  2. Yazar: YAŞAR DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Demirkan, Yaşar, Kentleşme Sürecinde Dini Yasam (Eryaman Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Niyazi Akyüz, 127 s. Kentleşme ve On arasında yaşanan karşılıktı etkileşim sonucunda yeni dini formlar ve anlayışlar ortaya çıkmaktadır. Kentleşme süreciyle birlikte Ankara'nın yeni yerleşim yeri olan Eryaman 'da oturan bireylerin dini inançlar, ibadetler ve günlük yaşamdaki bazı dini davranış ve tutumlarda ortaya çıkan farklılaşmaları tespit etmek araştırmanın amacıdır. Arastama bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde kentleşmeye kavramsal ve kuramsal çerçevede bakılarak ülkemizde kentleşme özellikleri ve sonuçları incelenmiştir. Yine bu bölümde din, toplum ve kentleşme ilişkisi birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde Ankara'nın coğrafi yapısı, kentleşme özelliği ve uydu kent hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulamalı araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda kentleşme ve din arasındaki etkileşim değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kentleşme sonucu oluşturulan uydu kent projesinin ana örneklerinden olan Eryaman'da yapılmıştır. Araştırmada Eryaman ' da yaşayan insanların dini inançları, ibadetleri, günlük yaşamdaki bazı dini davranış ve tutumları incelenerek kentleşme ve din olguları arasındaki ilişki teorik ve uygulamak bir yaklaşımla ortaya konmuştur. Dini yaşam ve kent yaşamı birbirlerini karşılıklı olarak etkilemekte olup dini yaşamı kent yaşamından ayrı düşünmek mümkün değildir. Cinsiyet, eğitim, meslek, kentte kalış süresi ve sosyoekonomik düzey değişkenleri hep birlikte hem kentleşmeyi (kentlileşme) hem de dini yaşamı etkileyen Önemli sosyal değişkenlerdir. Bu değişkenlerden her biri kentleşmede (kentlileşmede) ve dini yaşam üzerinde zaman zaman olumlu zaman zaman da olumsuz rol oynamaktadırlar. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY Demotion, Yaşar, Tlte Religion Life qf Urbanization Process (Ervaman Modeli Master's Thesis, Advisor: Doç. Br. Niyazi Akyüz, 127 p. New religious forms and understandings arise in the result of mutual interaction between urbanization and religion. The purpose of this study is to investigate the changes that occur in tike religious beliefs, worship, some daily religious behavior and attitudes of people who have been living in Eryaman, a new settlement of Ankara through the process of urbanization. This study has an introduction and three chapters. In the introduction, me topic qf this study, the significance of the study and methodology were focused. The characteristics of urbanization and the effects of urbanization in Turkey were examined in tim perspective qf conceptual and theoretical frames in the first chapter. At the same chapter, the relationship among religion, society, and urbanization was focused. In the second chapter, it was given the geographic structure, urbanization characteristics of Ankara and information on satellite city. In the thud chapter, the interaction between urbanization and religion was evaluated in the result of findings qf this practical study. This study was applied in Eryaman which is one of the mam examples qf satellite city project in the process qf urbanization. By examining the religious beliefs, worship, some religious daily behavior and attitudes of people who have been living in Eryaman, the relationship between urbanization and religion was investigated via theoretic and applied perspectives. Religious and urban lives mutually affect each other and religious life can not be separated from urban life. Gender, education, occupation, time qf urban life experience and socio-economic level are important social variables mat affect on bom urban and religious life. Each one qf these variables plays occasionally negative or positive important role on urbanization and religious life. 127