Yakın dönem fikir tarihimizde Namık Zeki Aral
- Tez No: 126447
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Ülkelerin zenginlikleri yalnız petrol ve madenler değildir. Bunlar ülkelerin kalkınması yüksek insani gelişme standartlarına ulaşması için yetmez. Nitekim, çok zengin petrol rezervlerine sahip doğu ülkelerinin hiçbiri kalkınmalarını sağlayamamış, dünya üzerinde söz sahibi olamamışlardır. Bu ülkelerin en önemli eksiklerinden biri, fikir adamlarının, düşünen beyinlerinin olmaması veya yetersiz kalmasıdır. Bu düşünceden hareketle, ülkemizin asıl zenginliklerinden olarak gördüğümüz bir fikir adamını, N. Zeki Aral'ın fikirlerini çalışma konusu olarak seçtik. N. Zeki Aral, ülkemizde, hakettiği ölçüde tanınmamasına rağmen, üzerinde titizlikle durulup incelenmesi, fikirlerinden (bugün bile) faydalanılması gereken, çalıştığı konular üzerinde yoğunlaşmış bilgi ve görüşlere sahip, analiz ve sentez gücü olan bir fikir adamımızdır. Bu çalışmamızda basılı eserlerinden ve daha çok çeşitli gazetelerdeki binlerce makalesinden hareketle hem çeşitli yönleriyle N. Zeki Aral'ı hem tanıtmaya, hem de fikirlerini tasnif etmeye, analiz etmeye çalıştık. Aral, siyasî, sosyal, dinî ve özelikle iktisadî konularda bir yandan toplumu ve ilgilileri aydınlatırken, diğer taraftan da dönemin siyasal iktidarlarına yol göstermeye çalışmıştır. Bu çalışmalarını, hiç usanmadan, ölünceye kadar sürdürmüştür. Bu çalışmamız göstermiştir ki, N. Zeki Aral, üzerinde daha pek çok araştırmalar yapılması gereken, günümüze olduğu gibi yıllarca sonrasına ışık tutabilecek orijinal fikirlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oil and mine are not the only resources of the countries. They are insufficient make the country developped reach high humanity development standards. For instance none of the eastern countries which have large oil reserves couldn't develop or be among the World's top countries. One of the basic defects was the lack of philosophers. From this point of view, we have chosen a philosopher. N. Zeki Aral, whose ideas we regard as the main treasure of our country as a subject matter of study. Although he isn't known as well as he deserves, N. Zeki Aral is a philosopher whose works has to be studied, examined and be benefitted. He also has the great power to make analyses and synthesis in his studies. In this study we tried to classify and analyze. N. Zeki Aral in terms of his ideas and his printed works in various newspapers and books. Aral tried to lead the governers of the period through his ideas on political, social, religious and economic subjects. He continued his works without hesitation till his death. Our study showed that, much more research should be done on N. Zeki Aral who has original ideas which can enlifght our day and future.