SSCB Dönemi Kırgızistan'da orta öğretim ders kitaplarında yer alan dini terimlerin değerlendirilmesi
The Evaluation of religion terms in the text books of the secondary schools in Kyrgyzstan in the Soviet Period
  1. Tez No: 126448
  2. Yazar: ABDİRAŞİT BABATAEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
112 ÖZET BABATAEV, Abdiraşit;“ SSCB Dönemi Kırgızistan'da Orta Öğretim Ders Kitaplarında Yer Alan Dinî Terimlerin Değerlendirilmesi”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep KILIÇ, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, VII+109 s. İnsanlık tarihinde derin izler bırakan SSCB ve bu rejimde yönetici konumunda olan KP'nin en fazla üzerinde durdukları konulardan birisi şüphesiz din meselesi olmuştur. Bu araştırmada SSCB dönemi Kırgızistan'da orta öğretim için hazırlanan ders kitaplarında dinin nasıl ele alındığı ve dinî terimlere nasıl anlamlar yüklendiği incelenmiştir. Araştırma Giriş ve Sonuç hariç iki bölümden oluşmaktadır. Girişte SBKP'nin yürüttüğü siyasetin genel çerçevesi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde SSCB'nin eğitim felsefesi ve Sovyet egitim sistemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde SSCB dönemi Kırgızistan'da orta öğretimde okutulan ders kitaplarında geçen dinî terimler değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen sonuçlar zikredildikten sonra SBKP'nin uyguladığı ateizm propagandası hakkında genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
113 ABSTRACT BABATAEV, Abdirashit;“ The Evaluation of Religion Terms in the Text Books of the Secondary Schools in Kvrevzstan in the Soviet Period”, Master's Thesis, Adviser: Prof. Dr. Recep KILIÇ, Ankara University, Fakulty of Divinity, VE+ 109 p. One of the problems that the USR its Communist Party which have been influncial in the history of mankind, had preocupated was the problem of religion. İn this theseis an attempt is made as to know how the problem of religion was treated in the text books of the secondary schools and what kind of denototions was given to the religions terms. This dissertation has two chapters including an introduction and a conclusion. în the introduction, I tried to give an outlook of the Soviet policy of that period.. İn the first chapter I summed up the philosophy of education of the USR and its system. İn the second chapter I evaluated the religions terms in the text books of the secondary schools in Kyrgyzstan. İn the conclusion, I made a summary concerning the atheistic propaganda of the USR in terms of general knowledge and analized the concluions that I came to during this research.