Sultan Abdulaziz'in Avrupa seyahati ile Osmanlı ve batı kamuoyundaki yankıları
The Visit of Sultan Abdülaziz and its repercissions on the Ottoman public opinion and the west
  1. Tez No: 126450
  2. Yazar: NİHAT KARAER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti 18. yüzyıl başlarından itibaren, Batı ülkeleri karşısında zayıflığının farkına vararak onları daha yakından tanımak arzusunu hissetmeye başlamıştı. 28. Çelebi Mehmet Efendi'nin 1720 sonlarında elçilik görevi ile Fransa'ya gönderilmesi bu düşüncenin ürünü idi. Bu yüzyılın sonlarında Avrupa'da daimi elçiliklerin kurulması, bu temasları daha ileri bir seviyeye ulaştırdı. II. Mahmut zamanında tahsil için Avrupa'ya öğrenci gönderilmesi, Osmanlı ülkesinde Avrupa medeniyetini tanıyan bir aydın zümresinin ortaya çıkmasını sağladı. Bu elit zümre eliyle Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda batılılaşma hareketleri hız kazandı. Tanzimat Fermanı ile Osmanlı-Avrupa ilişkileri yeni bir safhaya girdi. İlk defa 1867 yılında Sultan Abdülaziz'in Avrupa seyahati ile bu temaslar doruk noktasına ulaşmıştı. Fransa İmparatoru III. Napolyon, Sultan Abdülaziz'i 1867 Paris Uluslararası Sergisi'ne onur konuğu olarak davet edince; ilk defa bir Osmanlı padişahı önemli Avrupa başkentlerine bir seyahat gerçekleştirdi. Tulon'da karaya çıkan Sultan, büyük bir törenle karşılandı. Ziyaret ettiği yerlerde büyük bir itibar gördü. Fransa ve İngiltere'den sonra Viyana' ya geçen Sultan, Belçika ve Prusya Kralları tarafından da saygıyla karşılandı. Batı 'da büyük yankı uyandıran bu seyahat Osmanlı Devleti açısından şu faydalan sağlamıştır: Kırım Savaşı ile başlayan Osmanlı-Batı ittifakı güçlendirildi. Girit ve Balkanlarda Avrupa'nın müdahalesi kısmen engellenip, Rusya'ya karşı özellikle İngilte'nin desteği sağlandı. Ayrıca Osmanlı Devleti'nde başlatılan reformların hedefe ulaştırılması için nelerin yapılacağı tespit edildi. Osmanlı yöneticilerinin bu seyahat sonucunda ulaşmak istedikleri hedeflere tam olarak ulaştığını söylemek mümkün olmamakla birlikte, Avrupa ile olan ilişkilerin yeni bir safhaya girmesi açısından faydalı olduğunu söylemek mümkündür. 191
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the 1 8th century Ottaman Empire began to reaiize its weokness against the Western countries, therefore it wished to know there those countries in detail. It was the result of this idea that 28th Celebi Mehmet was sent to France as an Ambossador. With the establishment of new embassies by the end of the century these contacts were carried one step forward. Sending students to Europe for education created a new Intellectual Society that knows European Civilization in Ottoman Empire. In 19th century, this elite class accelerated westernization movements in Ottoman Empire. With the declaration of Reform Command Ottoman-Europe relations reached a new phase. Contacts reached its highest point when Sultan Abdulaziz had a visit to Europe in 1 867. For the first time an Ottoman Sultan had visits to main European capitals when France Emperor III. Napolleon invited Sultan Abdulaziz to Paris international Exhibition as guest of honor in 1867. Going ashore in Tulon, Sultan was welcomed with an amazing ceremony. In all the places he visited, he was respected. After visiting France and England and then Vienna, he received great respect from the kings of Belgium and Prussia. Having an enourmous effect in Europe, the visits had the following profits for the Ottoman Empire: Ottoman-Europe relations starting with the Crimean War were strengthened. European interfere in Crete and Balkans was partly restricted, and English support against Russia was gained. Furthermore, what was going to be done for the reforms in Ottoman Empire to reach the target was established. Although it is not possible to say that Ottoman directors reached their goal that they wished to, it is easy to say that relations with Europe stepped over a new phase. 192