Çağdaş İtalyan yazar Antonio Tabucchi yapıtları ve çağımızdaki önemi
The Italian writer Antonio Tabucchi his works and importance in our century
- Tez No: 126453
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Antonio Tabucchi, üniversite yıllarında, Fransa'da yolculuk yaptığı sırada, Pessoa'nın bir şiir derlemesini inceleme olanağını bulmuştur. Ancak o zaman yaşamının, gelecekte, postmodern bir çizgi üzerinde ilerleyeceğinden haberi bile yoktur, henüz. Yıllar ilerledikçe Tabucchi, Pessoa'nın gizem dolu dünyasına girmeyi başarmıştır. Bu biçimde Tabucchi git gide postmodern düşünceyi benimsemiş ve özümsemiştir. Öncelikle yazarın yaşamından ve kısaca başlıca yapıtlarından, daha sonra, Fernando Pessoa'mn Tabucchi üzerindeki etkilerinden ve aralarında bulunan en önemli benzerliklerden söz ettim. Sonraki bölümlerde ise, yazarın önde gelen beş yapıtından benzer nitelikler taşıyanları bir araya getirerek, üç bölümde inceledim. Temel konular üzerinde durarak, yapıtlardaki baş kişilerin zaman-yer ve postmodern öğeler açısından ilişkilerini inceledim. Bu beş yapıtta bulunan baş kişiler ve büyük benzerlikler taşıyan ikincil plandaki kahramanları inceleyerek, yapıtın oluşumuna ilişkin genel bir kanıya varmaya çalıştım. Baş kişileri incelerken, postmodern toplum bireyleri ile benzerlikler üzerinde durmaya çalıştım. Postmodernizm'in söz konusu yapıtlara nasıl ve ne ölçüde yansıdığım, günümüz İtalyan toplumu ile yapıtlarda konu benzerlikleri üzerinde durmaya çalıştım. 59Postmodernizm'in gerçekte herkesin anlayabileceği, dahası yaşadığımız dönemin çok farklı ekinlerini bir araya getirerek tam anlamıyla kozmopolit bir ortam oluşturduğunu, ancak bazı karmaşık yazarlar nedeniyle Postmodernizm'in olduğundan daha da anlaşılmaz biçime sokulduğunu, Tabucchi'nin yapıtlarından yola çıkarak göstermeye çalıştım; ayrımında olmasak da, yaşamakta olduğumuz çağın, dolayısıyla bizlerin de Postmodernizm'e ayak uydurmak durumunda olduğumuzu vurguladım. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a student, Antonio Tabucchi got to know the poetry of Fernando Pessoa. At that time, he obviously couldn't know that his life in the future would take a postmodern course. As years went by, he specialised in Pessoa and his works. In doing so, Tabucchi, became involved with the postmodern philosophy. In my research, first of all, I tried to give brief information about Pessoa's life and his works. After that, I put highlight on major similiarities between both writers. In the following chapters, I made a grouping of five books with similar contents, in order to examine them in three parts. Basing my research on themes of major importance, I observed the relation between the heroes of the books, giving them further consideration in relation with time-space concepts and postmodern elements. Examining the main and secondary characters who have a considerable amount of similarities with the main characters, I tried to get to a conclusion, as to their formation. Examining the main characters, I aimed to point out the convergencies between them and the present postmodern society. I tried to examine how postmodernism influenced these books and to find out in which way they have a relation with the present Italian society. In my research, I tried to explain that, in reality, postmodernism isn't a complicated and confusing concept; it gives the idea of being difficult to 61understand, only because of the writing style of some postmodern writers. I tried to prove my idea, by giving examples of the works of Tabucchi. In the end, I aimed to underline the fact that, being members of an advanced society, we are directly, or sometimes indirectly under the influence of postmodernism, to which we, sooner or later, have to adapt ourselves. '^ESSKSi. ««* 62