Hitit Dönemi Anadolu coğrafyasının incelenmesinde yeni bir yaklaşım
A New approach to research of geography of Hittite period in Anatolia
- Tez No: 126454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Hititçe çivi yazılı belgelerde geçen binlerce coğrafi isme karşılık, bu isimler üzerinde yapılan lokalizasyon çalışmaları oldukça sınırlıdır. Anadolu tarihi coğrafyası araştırmalarında sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için referans alınabilecek sabit noktaların artması gerekmektedir. Çalışmamızda, Boğazköy dışında, Hitit dönemi Anadolu coğrafyası araştırmalarına önemli katkılar sağlamış Masat Höyük'ün Tapika olarak identifiye edilmesinden dolayı, Masat Höyük referans noktası olarak seçilmiştir. Amacı, coğrafi adların lokalizasyon çalışmalarında yeni bir yöntemin ilk örneklerini sunmak olan bu tarihi coğrafya çalışmasında sergilenmek istenilen yeni yaklaşım, eskiçağ tarihi coğrafya çalışmalarında kullanılması düşünülen yeni geliştirilen teknoloji uygulamalarım da içeren daha geniş çaplı araştırmaların temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk adımı, çivi yazılı metinlerin ışığında Tapika olarak identifiye edilmiş Masat Höyük'ten elde edilmiş metinlerinde geçen coğrafi isimleri, Boğazköy metinlerinde geçen coğrafî isimler ve Boğazköy metinlerinde geçmeyen coğrafi isimler şeklinde iki gruba ayırmak olmuştur. Daha sonra G. F. del MONTE ve J. TISCHLER'in Die Orts-und Gewassernamen der hethitischen Texte isimli coğrafi adlar katalogu temel alınarak Boğazköy metinlerininbir kısmında Tapika ve metinler doğrultusunda Tapika'yla ilişkili coğrafi isimler bir araya getirmeye çalışılmıştır. Boğazköy metinlerinden elde ettiğimiz Tapika ile birlikte geçen coğrafi isimler listesini Masat tabletlerinde geçen coğrafi isimlerle karşılaştırdığımızda bir kesişim kümesi elde edilmektedir. Ardından kesişim kümesinde yer alan coğrafi isimler üzerinde, S. Alp'in Masat Höyük tabletleri doğrultusunda yaptığı lokalizasyon çalışmalarına dayanılarak fikirler yürütülmüştür. Ancak yapılan bu fikir yürütmelerinin daha sağlam bir zemine oturması için, örnek gruplarının arttırılması ve daha ayrıntılı bir çalışma yapılması gerekmektedir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today we have thousands of geographical names on the Hittite cuneiform texts. But unfortunately the localization studies can only contain a little part of them. For the sake of the results of the the Anatolian historical geography researches we need much more reference points. It is fact that the archive of the Masat Höyük cunieform tablets includes many of geographical names and because of the identification of Masat Höyük as ancient Tapika, in this study, we took the Masat Höyük as a reference point. The aim of this study is to present the first results of a new method on the geographic names localization researches. With this method the study that we completed will be the first step of the future works that will include the new technology applications. The first step of this study was to seperate the geographical names taken from Masat Höyük archives as the names are on the Boğazköy archives and the names are not on the Boğazköy archives. After the first step, we tried to get togeather the geographical names which are related to Tapika on the Boğazköy textes on the base of the geographical names catalogue of G. F. del MONTE and J. TISCHLER.And we had the intersection group as we compare the list of the geographical names which are taken from the Boğazköy tablets with Masat tablets. And after this we produce some ideas about names of the intersection group on the base of the work of the S. ALP about the localization of the geographical names on the Masat tablets. 68