Çocuk islahevleri ve çocuk cezaevlerindeki çocukların suç işleme nedenleri açısından incelenmesi
- Tez No: 43767
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
109 ÖZET Bu araştırmada Ankara, İzmir ve Elazığ Çocuk Islahevleri ile Sinop Çocuk Cezaevindeki toplam 377 suçlu çocuk suç işleme nedenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya uygulama tarihinde kurumlarda bulunan çocukların tümü dahil edilmiştir. Suçlu çocukların aile ve kişisel özellikleri, sosyal çevresine ilişkin özellikleri, işledikleri suçlara ilişkin özellikleri ile kurumdaki yeniden eğitim sürecine ilişkin özelliklerini belirlemek amacıyla bir görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre suçlu çocukların çoğunluğu kentsel bölgelerde bulunmaktadır. Sosyoekonomik yönden orta ve daha alt sosyoekonomik düzeydeki ailelerden gelmektedirler. Çok çocuklu ailelerden oluşmaktadırlar. Çözülmüş aile oranı yüksektir. Ailede ortamında kavga ve dayak olanların oranı büyüktür. Çoğunlukla anne ve çocuklara dayak atılmaktadır. Çocuklara atılan dayak fiziksel istismara kadar varmaktadır. Çocuklarda evden kaçma davranışına sıklıkla rastlanmaktadır. Suçlu çocukların yarıya yakın bölümünün aile ve sosyal çevresinde suç işleyen kişilere rastlanmaktadır. Çocukların belli bir oranına aile dışında da fena muamele yapanlar vardır. Çoğunluğunun eğitim düzeyi düşük ya da yarıda kalmıştır. Okuldan kaçma olgusuna sıklıkla rastlanmaktadır. Çoğunluğu niteliksiz ve düzensiz olarak marijinal işlerde çalışmaktadırlar. işledikleri suçlar arasında ilk sırayı mala karşı suçlar, ikinci sırayı cinsel suçlar, üçüncü sırayı ise şahsa karşı suçlar almaktadır. Suçlu çocukların yaş ortalaması 15.6'dır. 16 yaşta yığılım görülmektedir. Daha çok kentlerde suç işlemektedirler. Yarıya yakın bir bölümünün suç ortağı vardır. Yapılan istatistiksel analize göre suç türleri ile suç ortakları arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Suçlu çocukların büyük çoğunluğu bulundukları kurumlarda aileleri, arkadaşları ve tretman grubuyla ilişkilerini 'iyi' olarak algılamaktadırlar.110 Türken, Sedat.“A Study of Delinquent Juveniles who Are In the Juvenile Reformatory and Juvenile Detention Centers From the Perspective of Cause. (Supervisor Prof. Dr. Emine Akyüz). ABSTRACT In this study, 377 delinquent juveniles were studied for the causes of their delinquencies at Ankara, izmir and Elazığ ”Juvenile Reformatory Centers“ and at ”Sinop Juvenile Detention Center“. All the juveniles who are in these institutions were considered in this study. An interview questionnaire form was applied to each of them in order to find out their individual and family characteristics and their re-education situation at the institutions. It was found out that the majority of the juvenile delinquents were the residents of cities. They come from middle and lower - middle socio - economic level and from families dissolution rate is high. Fighting and beating rate is also hige in those families. The beatings toward mother and the children mostly come from the father. The beatings go up to physical abuse. It was freqquently seen that there is run - away from home. It was also seen that about half of those families have ”delinquent persons" in their family and social environment. it was found that certain number of children who were abused outside the family. The majority of them scool drop - outs and very low in education. It was also seen run - away from school frequently. Most of them were working at unqualified an irregular works marginally. From this study one can see that is higher in rank and crime against property, the second is the sexual crimes and the third rank is the crimes against the persons. The average age in approximately 15.6 and there is a cumulating at age 16. statistically. Mostly they make crimes in the urban areas. Nearly half of them have companion during crime. The statistical analyses showed that there is a significant relationship between the kinds of crimes and the crime companion.
Özet (Çeviri)
110 Türken, Sedat.“A Study of Delinquent Juveniles who Are In the Juvenile Reformatory and Juvenile Detention Centers From the Perspective of Cause. (Supervisor Prof. Dr. Emine Akyüz). ABSTRACT In this study, 377 delinquent juveniles were studied for the causes of their delinquencies at Ankara, izmir and Elazığ ”Juvenile Reformatory Centers“ and at ”Sinop Juvenile Detention Center“. All the juveniles who are in these institutions were considered in this study. An interview questionnaire form was applied to each of them in order to find out their individual and family characteristics and their re-education situation at the institutions. It was found out that the majority of the juvenile delinquents were the residents of cities. They come from middle and lower - middle socio - economic level and from families dissolution rate is high. Fighting and beating rate is also hige in those families. The beatings toward mother and the children mostly come from the father. The beatings go up to physical abuse. It was freqquently seen that there is run - away from home. It was also seen that about half of those families have ”delinquent persons“ in their family and social environment. it was found that certain number of children who were abused outside the family. The majority of them scool drop - outs and very low in education. It was also seen run - away from school frequently. Most of them were working at unqualified an irregular works marginally. From this study one can see that is higher in rank and crime against property, the second is the sexual crimes and the third rank is the crimes against the persons. The average age in approximately 15.6 and there is a cumulating at age 16. statistically. Mostly they make crimes in the urban areas. Nearly half of them have companion during crime. The statistical analyses showed that there is a significant relationship between the kinds of crimes and the crime companion.111 The vast number of the juveniles who are in the institution perceive ”treatment group" as statisfactory and also with their friends and with their families also. KEY WORDS: Crime, Juvenile, delinquency, causes, reformatory center