Çocuk ve suç ilişkileri (İstanbul Emniyet Müdürlüğü Nisan 2001-2002 kayıtları esas alınarak)
  1. Tez No: 138574
  2. Yazar: BİLAL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
80 BOLUM VII 7. ÖZET Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çocuk suçluluğu ve çocuk suçluluğunda önemli olan etmenler vurgulanmaktadır. İkinci bölümde ise İstanbul ilinde suça kansan yada karışma şüphesiyle emniyet birimlerine getirilen çocuklar üzerinde bir araştırma yapılmış, birinci bölümdeki bilgiler sınanmıştır. 13 Nisan 2001 tarihli Resmi Gazetede çıkan yönetmelikle İl Emniyet Müdürlükleri bünyesindeki Küçükleri Koruma Şube Müdürlükleri Çocuk Şubelerine dönüştürülmüş, bu tarihten itibaren herhangi bir suça kansan çocuklann tüm adli takibinin Çocuk Şubeleri/Büroları tarafından yapılması karara bağlanmıştır. Bu tarihten itibaren bir yıllık dönemi kapsayan bir aralıkta (Nisan 2001 ile Nisan 2002) çocuk birimlerine getirilenlerin sosyo-demografik ve kriminal özellikleri, bunlann niçin suça kanştıklanna dair bir ipucu verecektir. Bu bağlamda yukandaki aralıkta emniyet birimlerine getirilen çocukların bilgi formlan bilgisayar ortamına aktanlmış, düz ve çapraz sorgularla çocuklann niçin suça kanştıklan tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucuna göre şu sonuçlar tespit edilmiştir. Sağlıklı bir aile ortamında yetişen çocuklann suça kanşma oram çok azdır. Ancak ailenin de suçlu olduğu, suçu teşvik ettiği ortamlarda öncelikle ailelerin ıslah edilmesi, ya da cezai tedbirlerle bundan vazgeçirilmesi gerekmektedir. Suça kansan çocuklar ve bunlann içinde madde kullananlar arasında çoğunluk erkeklerden oluşmakta, kızlar azınlığı teşkil etmektedir. Eğitim seviyesi düştükçe suça eğilim artmaktadır. Belirli bölgelerde oturanlar suç davranışını tekrar etmekte, en fazla hırsızlık, yankesicilik ve kaldınmcılık gibi adi suçlar işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
81 7. ABSTRACT This study takes form of two sections. In the first section, it's emphesized that juvenile guiltiness is so important and its factors must be known so well. In the second section, there is a research on the juvenile who had taken part in a crime or had been suspected, in Istanbul, and it is tested the information in the first section. With the governing statute pressed in Turkish Ruepublic Oficial Newspaper on April 13th 2001, the Youngs Protecting Bureaus changed into Juvenile Bureaus and it's made decision that the chlidren who had taken part in a crime or had been suspected will get into these offices. After that date the sosio-demografic characteristics of who had get into Juvenile bureaus show that why they had taken park into a crime. So, those children's forms rewrited to computer and researched why they are taking part in a crime. It's so little to take a part in a crime for those who are grown up in a healthy parents. But if the parens are guilty, too, it's necessary to get them better the parents first. The juvenile who had taken part in a crime and among those who are using narcotics the majority is the boys, and the girls are minority. When they are educated more and more, they take part in a crime less. Some of them who resident in some spesific places take part in a crime again and again. Theft, fraud are done mostly.