Türkiye'de çimento sanayiinin yer seçimi ve çevre sorunları
Placement of cement industry and environmental problems in Turkey
  1. Tez No: 126470
  2. Yazar: NÜZHET BERK ERİÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Günümüze“sanayi”ve“sanayileşme”bütün toplumların ortak hedefi haline gelmiştir. Sanayileşmeyle birlikte“kentler”ve“kentleşme”gelişmeye başlamıştır. Sanayileşme ve kentleşme ile toplumlar yeni, konut, üretim tesisleri, altyapı ve kamu yapılan gibi yapılara ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Bu ihtiyaçlar,“çimentonun”bulunması ve kullanılmaya başlanmasıyla gerçek anlamda karşılanmaya başlanmıştır. Türkiye, dünya genelinde kapasite, üretim, ihracat ve tüketim yönlerinden önemli ülkelerdendir. Toplumlar için hayati önem taşıyan sanayi ve sanayileşme, başlangıçta, gelişmiş toplumlar dahil, bütün toplumlarda plansız ve“çevreyi”gözardı ederek gelişmiştir. Sanayi, yapısı gereği hammaddeleri ürüne çevirirken bazı“atıklar”oluşturmaktadır. Bu atıkların büyük bir kısmı çevreye zararlıdır. Plansız ve yanlış yer seçen sanayi çevre üzerinde daha da zararlı olmaktadır. Aynı zamanda, çevrenin de, toplumlar ve insanlar için ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Çimento üretim tesisleri de, başta toz olmak üzere çevreye çeşitli emisyonlar salmaktadır. Bu emisyonlar, toprak, hava, su, insanlar, diğer canlı varlıklar ve yapay çevre üzerinde önemli zarar verici etkilere sahiptir. Günümüzde, yeni ve gelişmiş atık bertaraf sistemleri geliştirilmiş olmasına rağmen, çimento üretim tesislerinin çevreyi kirlettiği kesindir. Çimento üretim tesislerinin yer seçiminin yanlış olması halinde çevreye verilen zararlar doğal olarak daha büyük olmaktadır. Çimento üretim tesisleri doğal olarak her ekonomik işletme gibi kârım maksimum sağlayacağı yerde yer seçmek istemektedir. Bunu da, genelde pazar ve hammadde kaynaklarına yakınlık başta olmak üzere çeşitli“etmenler”doğrultusunda 86gerçekleştirmektedirler. Fakat sadece işletmenin yaran düşünüldüğü takdirde çevre daha fazla zarar görmektedir. Bu nedenle, çimento üretim tesisinin kurulacağı yer seçilirken çevresel özelliklere çok dikkat edilmeli ve olası yerler arasında çevrenin en az zarar göreceği yer seçilmelidir. Tesisin kurulacağı yerde gelişmiş ve hassas çalışmalar yapılmalıdır. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today,“industry”and“industrialisation”has become the common goal of all societies. By industrialisation“city”and“urbanisation”began to evolve. Societies have been in need of structures like new dwellings, production facilities, substructure and public buildings by growing industrialisation and urbanisation. These requirements have been served totally by invention and usage of“cement ”. Turkey is one of the primary countries in world's general on the basis of capacity, production, exportation and consumption. At the beginning, industry and industrialisation which have vital importance for societies had grew without planning and by discarding the environment in all societies including the developed countries. Industry, for it's structure's character, produces some“wastes”. A great part of these wastes are harmfull for the environment. The industry that chooses an unplanned and false location becomes disastrous for the environment. At the same time, it should not be forgotten how much important the environment is for the people and societies. Cement production facilities are emitting various emissions which is primarily the dust to the environment. These emissions have considerable harmfull affects on soil, air, water, people, other living organisms and manmade environment. Although new and improved waste treatment systems have been developed today, it is certain that cement production facilities are polluting the environment. In case of choosing false locations for cement production facilites, harms given to the environment becomes larger as a result. 88Cement production facilities naturally desire to choose their location so as to maximize their profit as any other economic foundation. They substantiate this due to some“factors”such as nearness to the market and raw materials. But if only the foundation's advantages are taken into consideration the environment becomes more damaged. For this reason, much care should be given to the environmental factors while the location of the cement production facility is chosen and the location at where the environment would less damaged should be chosen among the probable locations. Progressed and delicate studies should be carried out at the place where the facility would be founded. 89