M.Ö. II. bin Antakya' sının en önemli kenti Alalah
The Best important Alalakh in antioch of second millennium B.C
  1. Tez No: 126476
  2. Yazar: NURCAN HAVARE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Alalah, Hatay'da Antakya'nın 23 km kuzeydoğusunda yer alır. Kent, M.Ö ikinci binyıl boyunca kesintisiz olarak iskan görmüştür. Alalah; doğudan, kuzeyden, güneyden gelen ticaret yollarının düğümlendiği bir bölgede yer almaktaydı. Bu yüzden tezimizin konusu“M.Ö. ikinci bin Antakya' sının en önemli kenti Alalah”tır. Alalah'ta çok geniş bir arşiv açığa çıkartıldığından öncelikle bu arşiv üzerinde durulmuştur. Alalah arşivinde geçen Yamhad kralları kronolojik bir sırayla teker teker incelenmiş ve Alalah ile bağlantıları değerlendirilmiştir. Kesin olarak ispatlanmış Alalah Kralları üzerinde durulmuş, Yamhad Krallığı tarihi ayrıca ele alınmıştır. Alalah çok önemli bir bölgede bulunduğundan, o zamanın dünyasını oluşturan Mısır, Mitanni ve Hititler' in her zaman dikkatini çekmiştir. Bu yüzden de Alalah, ikinci binyıl boyunca tam anlamıyla bağımsız olmadığı için egemenliği altına girdiği devletlerle birlikte incelenmiştir. Alalah' m çevresindeki kentlerle ilişkisi, siyasi durumu, seramiği ve mimarisi ile bir bütün olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alalah is located in Hatay at 23 km North-east of Antakya. The city had been settled uninterruptedly throughout the second millenium B.C. Alalah is located at a place where trade roads from East, North, South meet. In this respect subject of our thesis is“Alalah which is the most important city of Antakya throughout the second millenium B.C.”As a large amount of archive has been found in Alalah primarily emphasis has been made on this archive in detail. Yamhad Kings as referred to in Alalah archive have been individually studied in the chronological sequence and their relations with Alalah have been evaluated. Yamhad Kings who were absolutely proved have been dealt with, and history of Yamhad Kingdom has been separately studied. Inasmuch as the fact that Alalahs located in a very significant region, Egypt, Mitanni and Hittites which comprised of the world of that era have been always remarkable. Therefore as Alalah had not been fully independent in its history, Alalah has been examined together with those states by which it was ruled. Alalah' s relation with surrounding cities, political structure, ceramic and architecture as a whole have been evaluated.