Müsaraatü'l-Felasife'ye göre Şehristani'nin felsefi görüşleri
Shahristan's Philosophical thoughts according to Müsaraatü'l-Felasife
  1. Tez No: 126477
  2. Yazar: AYGÜN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Akyol, Aygün, Musaraatü'l-Felasife'ye Göre Şekristâni'nin Felsefi Görüşleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: ProfDr. Hayranı Altıntaş, 99s. Musaraatül'-Felâsife'ye Göre Şehristani'nin Felsefi Görüşleri Tez felsefe ve kelam arasındaki tartışmaların bir yönünü ortaya koyma amacıyla yazılmıştır. Şekristâni'nin İbn Sina'ya yönelik yaptığı eleştiriler ele alınmıştır. Bu çerçevede, varidi bölümlemesi tezim temel konusunu teşkil etmektedir. Tez giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölümde, Musaraatü'l-Felasife odu eserin yazarının hayan, ünü kişiliği ve eserleri incelendi; ikinci bölümde, varlık taksimi ele alındı. Bu çerçevede, varlığın Hasımları, Vacibu'l-Vücud'un varlığı, birliği, bilgisi gibi temel tartışmalara değinilmiştir. Buradaki temel tartışma, zorunlu varlığın diğer varlıklarla olan ilişkisi ve bu çerçevede onun konumudur. Üçüncü bölümde ise, alemin hudusu, doğrunun seçilmesi ve şüpheli meseleler ele alınmaktadır. Alemin hudusu meselesi zorunlu varlığın mucit mi, muhdis mi olduğunu tartışmaktadır. Doğrunun seçilmesi bölümünde Şehristani, alemin Tanrı vasıtasıyla yoktan var edildiğini savundu. Şüpheli meseleler bölüntünde; filozofların akü, illiyet ve peygamberlik gibi düşünceleri tartışılmış ve şehristani'nin bu konudaki tenkitleri değerlendirilmiştir. Tez Şehristani'nin felsefi ve kelamı düşünce sistemini ortaya koymaya çalışmış ve Gazali sonrası Şehristani'nin filozoflara karşı yönelttiği eleştirileri incelemiştir. Sonuç olarak tez, Musaraatü'l-Felasife'ye göre İslam düşünce tarihindeki felsefe ve kelam düşüncesindeki farklılıkları bulmaya çabalamıştır. **S2&**
Özet (Çeviri)
SUMMARY Akyol, Aygün, Shahristani's Philosophical Thougt According to Musaraatû'l- Fehtsife, Master Thesis, Advisor: ProfDr. Hayrani Altıntaş, 99p. Shahristani's Philosophical Thought According to Musaraatü'1-Felasife Thesis was written to reveal one part of discussions between philosophy and theology. Shahristani's crituques was taken up directed Avicenna. Thus, existence clasification constitued subject matter of thesis. Thesis consists of introduction, three section, conclusion and bibliography. In the first section was studied life, scientific personality and works of writer of Müsaraatü'l-Felasife; in the second section was taken up existence clasification, thus basic discussions was touched on like existence clasification, existence ofneccessary existence, God's unity and knowledge. Here basic discussion is position ofneccessary existence and relation to between neccessary existance and other exhtances; as for third section, was taken up creation of universe, choosing of truth, suspicious questions. In the section of creation of universe was discussed in whether neccessary existance is creator or inventor or not Shahristani defenced what universe was made out of nothing by means of God in section of choosing of truth. In the section of suspicious questions was discussed thought of philosophers like reason, causality, prophecy and was evaluated critiques of Şehristani against them. In our thesis was studied to exposed Shahristani's theological and philosophical thought and investigated critiques of Shahristani after the period of Gazali against philosophers. As conclusion, thesis was tried to find teological and philosophical diffirences in history of Islamic thougt was studied according to Müsaraatü'l-Felasife.