Gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere beyin göçü: Türkiye' de bilgisayar sektörü örneği
The Brain drain from developing countries to developed countries: The example of computer sector in Turkey
- Tez No: 126475
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET“Gelişmekte Olan Ülkelerden Gelişmiş Ülkelere Beyin Göçü: Türkiye'de Bilgisayar Sektörü Örneği”adlı bu tezde beyin göçü kavramı tüm yönleriyle ele alınmıştır. İlk önce, beyin göçü kavramsal ve tarihsel olarak ele alınmış, yeni üretim süreçlerinin beyin göçü üzerine etkileri incelenmiş, ardından da beyin göçüne ilişkin teorik yaklaşımlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bir yandan küreselleşmenin, bir diğer yandan da 80'ler sonrası ekonomik durgunlukların yaşanması, gelişmiş ülkeleri ekonomilerinde yeniden yapılanmaya zorlamıştır. Gelişmiş ülkeler ekonomik büyümeyi amaçlarken ekonomilerini, bilişim teknolojileri üzerine inşa etmeye başlamışlardır. Ancak kendi nitelikli işgücü arzlarının yetersiz kalması bu ülkelerin göçmen nitelikli işgücü talebinde bulunmalarına neden olmuştur. Amerika, Kanada ve Almanya bilişim teknolojileri uzmanlarını en yoğun şekilde talep eden ülkelerdir. Sözkonusu üç ülkelenin demografik özellikleri incelenmiş ve özellikle bilişim teknolojileri bağlanımda yüksek nitelikli işgücü taleplerinin arttığı görülmüştür. Türkiye de bilişim teknolojileri sektöründe beyin göçü vermekte olan gelişmekte olan bir ülkedir. Türkiye'de bilişim teknolojileri alanında verilen bu beyin göçünün nedenleri ile bilişim sektörünün Türkiye'deki bugünkü durumu ortaya koyulmuştur. Ortaya koyulan nedenlerin sürmesi durumunda, gelecek yıllarda Türkiye'den bilişim sektöründe beyin göçünün artarak devam etmesinin beklendiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the theses,“The BralnDralh fromT^eveloping Countries to Developed Countries: The example of Computer Sector in Turkey”, the concept of brain drain is examined. Firstly it has been examined^;1tsl)istorical“cx3nceptrThe impact of new economic trends on brain drain, is examined, then the theoritical approaches are given. Globalisation and the recessions after 80' s made the developed countries reconstruct their economies. The developed countries, while aiming at economic growth have started to construct their economies on Information technologies. ”But, as they were face to face with a look in information specialists, they had to demand for brain drainers from developing countries. USA, Canada and Germany are examples of countries that have a high demand of information technologies specialists. These countries are examined demographlcally and ît isTıas been seen that their demand of brain drain has increased. Turkey is a developing country, which experiences brain drain in the sector of information, technologies. The causes of thls~braln «drain and the sector of information technologies in Turkey are examined. İt is seen that this brain drain will increase in the near future due to the continuing causes.