Kant felsefesinde Tanrı anlayışı
The Thought of god in kant's philosophy
- Tez No: 126478
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Kuş, Selim, Kant FelsefesindeTann Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep Kılıç, 84s. Kant, çağdaş felsefeye kapı açmış ve ona yön vermiştir. Onun felsefi eleştirileri, felsefe tarihinde dönüm noktası olmuştur. Kant'm din ve Tanrı konusunda yazdığı en önemli eser,“Sadece Aklın Sınırları İçinde Din ”dir. Bu tez çalışmamızda da temel olarak bu eseri göz önünde bulundurduk. Bu tezi yapmamızdaki amaç, Kant'm felsefe sistemi içersinde“Tanrı”kavramının yeri ve önemim belirtmektir. Bu tez, giriş ve sonuç dışında dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, öncelikle felsefi bir problem olarak Tanrı kavramına kısa bir giriş yaptık. Bu kısa girişten sonra, Kant'ın yetiştiği dönemde Almanya'daki dini ve felsefi atmosferi ve ayrıca bu zamana kadarki felsefi gelişmeyi genel olarak inceleme konusu yaptık. Birinci bölümde, bilgi, metafizik ve iman-bilgi/akıl-vahiy ilişkisini araştırıp, bunların birbirleriyle olan ilişkilerini inceledik. Çünkü Kant'm Tanrı anlayışının daha iyi kavranabilmesi için, bu kavramların incelenmesini gerekli gördük. İkinci bölümde, Tann'ya atfedilen sıfatların niteliği, Tanrı kavramı düşüncesinin kaynağı ve bunların sonucunda oluşan din-Tann bağıntısını açıklamaya çalıştık. Burada özellikle dini yapılanma sürecinin işleyişi ve Kant'm nasıl bir din anlayışım benimsediğini inceleme konusu yaptık. Üçüncü bölümde, Tann'nm varlığının temellendirilmesi hususunda diğer filozofların kanıtları, temellendirme tarzları ve Kant'm bu görüşlere olan eleştirel tutumunu açıkladık. Dördüncü bölümde, ilk önce felsefe tarihi içerisinde Tanrı- ahlâk ilişkisinin nasıl anlaşıldığını ortaya koyduktan sonra, Kant'm felsefesinin esasım oluşturan Tann-ahlâk ilişkisi ve bu ilişkide anahtar rol oynayan Ahlâk Kanıtını (Moral Argument) inceledik. Sonuç kısmında ise, bütün bu bölümlerin felsefi açıdan eleştirel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kuş, Selim, The Thought of God in Kant's Philosophy, Master's Thesis, Advisor : Prof. Dr. Recep Kılıç, 84p. Kant paved the way for the contemporary philosophy and led to it. His philosophical criticism became a milestone. Kant's work concerning religion and God is“The Religion within The Limits of Reason Alone”. In this thesis we have basically used this book. Our objective in this thesis to determine the importance and position of the concept of God In Kant's philosophical system. This thesis is made up of, save for introduction and conclusion, four parts. In the introduction, as a philosophical problem the concept of God has been shortly dealt with after that, we have generally investigated what the religious and philosophical climate prevailing in Germany in Kant's time was and what the philosophical progress until that time was. In the first part, we have searched the relationship between knowledge, metaphysics and faith-knowledge / reason - revelation and that of each other. Since we can exactly recognize Kant's thought of God these concepts should be scrutinized. In the second part, we have tried to explain the nature of attributies ascribed to God, the source of the concept of God and the relation of religion - God emerging from within the contex mentioned above. Here we has especially tackled how the religious formation operated and what kind of religious attitude Kant accepted. In the third part, as regards justification of God's existence, it is made clear what were the arguments of other philosophers and their ways of justification and how Kant critized them. In the fourth part, after previously showing how the God-ethics relation has been understood in the course of history of philosophy, we have examined the God-ethics relation constituting Kant's Philosophy and the Moral Argument playing a crucial role in this relation. In the conclusion, the opinions in there main parts are evaluated from a critical point of view.