Baptizm ve Kırgızistan'da Baptist faaliyetler
- Tez No: 126489
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin Adı : BAPTIZM ve KIRGIZISTANDA BAPTIST FAALİYETLER Tezi Hazırlayan : Murzaraimoğlu Bakıt Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mustafa Erdem Tez Sayfası : 130 Doktora Tezi Demokratik sistemin sağladığı din ve vicdan ile fikir düşünce hürriyetleri Kırgızistan'da bir çok fikir, düşünce, inanç ve dine serbestçe anlatılma ve yayılma imkanını sağladı. Bu durum, her şartta dünyada sürekli yayılma gayreti içerisindeki misyonerli din olan Hıristiyanlık ve Hıristiyan misyonerleri için bulunulmaz bir fırsat doğurdu. Özellikle Kırgız halkının maddi yönden imkansızlıkları, gerek kendi mensubu bulundukları İslam dini ve gerekse Hıristiyanlık ve diğer dinler hakkındaki bilgi eksiklikleri bu fırsatın Hıristiyan misyonerler için değerlendirilmesi imkanını sağladı. Hıristiyan misyonerleri ve diğer dini guruplar bütün bu olumsuz şartları kendi lehlerine avantaj olarak kullandılar. Bu faaliyetler sadece Kırgızistan ile sınırlı kalmayarak diğer Türk cumhuriyetlerini de kapsayabileceğinden dolayı, onlarla birlikte bu guruplara karşı ortak tedbirler alınmalıdır. Bu konuda devletini, milletini, vatanını seven geçmişine saygılı ve İslami kimliğe sahip olan bütün insanlar kendisini sorumlu hissetmelidir. Baptistler ve diğer misyoner guruplar, bazı kurumlara maddi yardımlar yaparak, şu anda Kırgızistan'ın %80 nüfusunu oluşturan Müslümanların sahip olmadıkları imkanları elde etmişlerdir. Bu durum Kırgızların geleceği açısından telafisi mümkün olmayan tehlikeler doğurabilir. Sonuç olarak da Baptistlerin misyonerlik faaliyetleri geçmişte olduğu gibi, günümüzde ve yarın da devam edecektir. Ancak, bazı insanları ve toplumları etkileseler bile, sağlam bir milli karakteri, berrak bir dini inanışı olan Türklerin onlardan hemen etkilenmesi mümkün değildir. Onların şimdiye kadarki yaptıkları faaliyetler sonucunda elde ettikleri netice bunun açık bir kanıtıdır. Ancak,“çalışan kazanır”genel hükmü çerçevesinde misyonerliğin bu gayeleri neticesinde mutlaka belli hedeflere ulaşacağı j&Jf1 varsayılarak, Kırgızlara milli ve manevi değerleri yeterli düzeyde öğretilmeli ve onların menfur emellerine imkan verilmemelidir. '*¦*"' ^ #'.
Özet (Çeviri)
ABSTRACKT“ BAPTISM AND BAPTISTS ACTIVITIES İN KYRGYZSTAN”An my thesis submitted to the institute of Social Sciences of Ankara University. Physical features : 130 Presenter : Bakıt Murzaraimoğlu Superviser : Prof. Dr. Mustafa Erdem My thesis consists of three chapters excluding introduction. İn my work, İ have tried to work out the Baptists missionary activities came about in Kyrgyzstan after the country had got its independence. After the country got independence and democracy fostered there, a free vicinity came about for several thoughts and beliefs. And this gave the opportunity Baptist missionaries to propagete their ideas freely there. Within this framework, in orter to increase in number and to attrack people, they publish many books, pamplets and use radia broadcasting. And even they exploit the poor conditions of the citizens to convert to Christianity. These groups think a further 50 or 1 00 years and accordingly. Wi, in our, thesis, using analitical and case study methods, tried to make out the current missionary situations in Kyrgyzstan wth their aims, achievements and future prospects. /P ^ rf