Amerika Birleşik Devletleri'nde Katolik, Baptist, Birleşik Metodist ve Presbiteryen yükseköğretimin kurumsal bir karşılaştırması
A comparative study of Catholic, Baptist, United Methodist and Presbyterian higher education institutions in The United States
  1. Tez No: 616673
  2. Yazar: RAHİME GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amerika Birlik Devletleri (ABD)'deki yükseköğretimi, dinî yükseköğretim alanında çeşitlilik arzetmesi dolayısıyla dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı, ABD'deki farklı dinî mensubiyeti bulunan dört özel yükseköğretim kurumunu misyon, yönetim, akreditasyon, finansman ve program açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmada, ABD'de en fazla sayıda yükseköğretim kurumuna sahip dört mezhebe ait birer yükseköğretim kurumu seçilmiştir. Bu çerçevede, Notre Dame Üniversitesi (Katolik), Baylor Üniversitesi (Baptist), Emory Üniversitesi (Birleşik Metodist) ve Davidson Koleji (Presbiteryen) incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yönteminden yararlanılmıştır. Bu çerçevede, ilgili yükseköğretim kurumlarının ve bu kurumlara dair bilgi içeren resmî web sitelerinden bilgiler elde edilmiş ve ilgili kurumların el kitapları, akreditasyon belgeleri ve istatistikleri incelenmiştir. Yapılan karşılaştırmalı inceleme sonucunda, incelenen yükseköğretim kurumlarının programları (Notre Dame Üniversitesi Teoloji Bölümü, Baylor Üniversitesi Din Bölümü, Emory Üniversitesi Din Bölümü ve Davidson Koleji Dinî Çalışmalar) arasında önemli benzerlikler ve farklılıklar bulunmuştur. Araştırma kapsamında ele alınan kurumlar, resmi olarak belli bir mezhebe mensubiyetlerini açıkça ifade etmektedirler. İncelenen her dört yükseköğretim kurumunun ilgili programlarında açılan derslerin bağlı bulundukları mezhebe yönelik dersler olmaktan ziyade Hristiyanlığın muhtelif mezheplerini ve diğer dinleri içeren dersler olduğu görülmüştür. Bu çerçevede, tüm programlarda İslam ile ilgili kapsamlı ve güncel derslere yer verilmiştir. Ayrıca, bu programlarda ekoloji, teknoloji ve toplumsal cinsiyet gibi günümüzün popüler ve tartışmalı konularına ilişkin dersler mevcuttur. Gerek kurumların farklı mezheplere mensup öğrencileri kabul etmeleri gerekse de programları bünyesinde sundukları dersler, çoğulcu bir yapıyı desteklediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
American higher education is recognized for its diversity and heterogeneity in religious higher education institutions. The purpose of this study is to analyze four different religiously affiliated higher education institutions in the United States in terms of mission, governance, accreditation, finance, and programs of study. Institutions can be founded being affiliated with a specific faith (denomination). In this study, four higher education institution were chosen affiliated with four different denominations based on the criteria that they have the largest number of higher education institutions in the country. These include the University of Notre Dame (Catholic), Baylor University (Baptist), Emory University (United Methodist), and Davidson College (Presbyterian). This qualitative study uses the document analysis as its research technique. Data are gathered from the official webpages of the higher education institutions, handbooks, statistics, and accreditation reports. Findings reveal several similarities and differences among the undergraduate programs examined (i.e., Notre Dame University Department of Theology, Baylor University Department of Religion, Emory University Department of Religion, and Davidson College Religious Studies). All these institutions openly acknowledge their religious affiliations. The courses offered from these programs are not only about their own denominations but also about other denominations of Christianity as well as other religions. Various courses about Islam are also offered by these programs. In addition, these programs offer courses covering popular and controversial issues related to ecology, technology, and gender. As different faith groups can establish religious higher education institutions, higher education landscape in the United States becomes heterogenous. These religiously affiliated higher education institutions support diversity by accepting students from different faiths and offering courses related to other faiths in their programs.