Üç fazlı kısa devre rotorlu asenkron motorun farklı hava aralıklarının çalışma büyüklüklerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 126503
  2. Yazar: M. MESUT İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ÜÇ FAZLI KISA DEVRE ROTORLU ASENKRON MOTORUN FARKLI HAVA ARALIKLARININ ÇALIŞMA BÜYÜKLÜKLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Asenkron motorlarla ilgili birçok literatür olmasına rağmen, hava aralığının motor değişkenlerine etkisi çok yüzeysel olarak incelenmiştir. Aslında dönen parçalan olan elektrik makineleri için hava aralığı önemli bir büyüklüktür. Hava aralığının elektrik makinelerinin gücüne göre belirlenmesi, makinelerin tasarım aşamasında göz önünde bulundurulması gereken önemli bir parametredir. Bu tez bir uygulama çalışmasıdır. Çalışmada asenkron motorlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Deneysel sonuçlardan faydalanılarak hava aralığının motorun çıkış parametrelerine etkisinin önemi incelenmiştir. Hava aralığının artması ile motorun çıkış parametrelerinin tümünde büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle verimin büyük oranda düştüğü görülmüştür. Bu olumsuzluklardan dolayı hava aralığının mümkün olan en küçük değerde tutulması yapılan deneyler sonucunda anlaşılmıştır. HAZİRAN 2002 M.MESUT İLHAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDY ON THE EFFECT OF THREE PHASED SHORT CIRCUIT ROTOR INDUCTION MOTOR'S DIFFERENT AIR- GAPS ON THE WORKING PARAMETERS Although there are plenty of resources on induction motors, the effect of air cup on the motor variability has been studied on very little. In fact, for the electrical machines with circulating parts air cup is an important parameter. Defining of an air cup according to the power of the electrical machines is an important factor, which should be considered while the machines are designed. This theses is a practical study. In the study there is general information on induction motors. By using the experimental results; the importance of the effects on air-gap motors output parameters has been studied. By the increase of the air-gaps there has been great changes in all of the output parameters. There has been great decrease in the performance. According to my experiments the air-gaps should be kept in small values. JUNE 2002 M.MESUT İLHAN VI