Reengineering necessitated by E-business strategies and a new supply chain model in a sales and marketing company
Elektronik iş stratejileri ile birlikte yeniden yapılanma ve bir satış pazarlama şirketinde yeni bir tedarik zinciri modeli
  1. Tez No: 126505
  2. Yazar: ARZU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDAL BÜYÜKDAMGACI, PROF. DR. SAMİ ERCAN, PROF. DR. SEHAVET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET elektronik iş stratejileri ile birlikte yeniden yapılanma ve bir satış pazarlama şirketinde yeni bir tedarik zinciri modeli Tedarik zincirinin bilgi çağında evrim geçirmesi, iş ortakları arasındaki bilgi, iş ve karar süreçlerinin internet üzerinden yürütülmesini sağlamıştır. İnternetin bu şekilde kullanımı, tedarik zincirinin iş süreçlerini de tamamen değiştirmiştir. Ticaret ortamında giderek artan çeşitlilik ve hız, tedarik zinciri karmaşıklığım da arttırmış ve esneklik daha önem kazanır hale gelmiştir. Rekabetçi gücün temelinde, iş ortaklan arasında özel fırsatlar sağlayacak network ağının kurulması yatmaktadır. İş ortaklan arasındaki tedarik zinciri faaliyetleri de sanal pazarların gerekliliği ile birlikte birbiriyle sıkı bir şekilde senkronize edilmelidir. Koordinasyon, sadece iletişim yeteneği değil, karmaşıklığı ve senkronizasyonu yönetebilme yeteneğini tariflemektedir. Elektronik iş, tedarik zinciri arasındaki işlemlerin networkler üzerinde ve çoğunlukla da İnternet üzerinde yürütülmesi anlamına gelir. Ürünlerin, bilginin ve hizmetin tedarik ve satışının elektronik ortamda yürütülmesi prosesidir. Bu çalışmada, elektronik iş kavramının gelişimi ve içeriği anlatılmış ve tedarik zinciri tanımlanmıştır. Buna ilaveten elektronik iş uygulamalarıyla birlikte gelen tedarik zinciri değişimleri analiz edilmiş ve tariflenmiştir. İntema'nın elektronik iş projeleri, strateji geliştirme, projelerin yaratılması, mevcut durum analizi, ihtiyaç analizi, çözümlerin değerlendirilmesi ve seçilmesi, sistem tasarımı, implementasyon ve sonuçlar başlıkları altında açıklanmıştır. Sonuç olarak, intema Elektronik iş projesinin değerlendirmesi, tartışması yapılmış ve öneriler sunulmuştur. Elektronik iş kavramı ve tedarik zinciriyle olan ilişkileri bu metodoloji kullanılarak açıklanmıştır. Intema Elektronik iş projelerinin anlatılması, Elektronik iş altyapısı oluşturma projeleri ile ilgilenen kuruluşlar için örnek teşkil etmektedir. Mayıs, 2002 Arzu ŞAHİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REENGINEERING NECESSITATED BY E-BUSINESS STRATEGIES AND A NEW SUPPLY CHAIN MODEL IN A SALES AND MARKETING COMPANY As the supply chain evolves in the information age, the Web's capability to support tight coordination between business partners means that all the information, transactions, and decisions that are the essence of synchronized supply chains will flow through the Web. Using the Internet changes the nature of supply chain businesses completely. The increased variety and velocity of business increases the complexity of the supply chain issues exponentially and yet at the same time requires even greater flexibility. The competitive power in this environment will lie with a network of business partners who each bring the specific capabilities to bear. But the supply chain activities of these partners must be tightly synchronized with the demands of the market place. That level of coordination requires not only the ability to communicate but also the capability to manage the complexity and immediacy of synchronization. E-Business describes the manner in which transactions between supply chains take place over networks, mostly the Internet. It is the process of electronically buying and selling goods, services and information, hi this study, development and components of E-Business are explained and supply chain management is defined. Adding to this, changes in supply chain management coming with E-Business approaches are analyzed and described. E-Business projects of interna are explained under the headings of strategy development, creating projects, current situation analysis, requirement analysis, evaluation and selection of solution, system design, implementation and results. Finally the evaluation, discussions and suggestions of Interna E-Business projects are made. With this methodology, E-Business concepts and relations with supply chains are explained. Furthermore, through presenting the implementation of interna E-Business projects, it is sought to provide an operational example of establishing an E-Business infrastructure for organizations, which are considering a similar attempt for themselves. May, 2002 Arzu ŞAHİN VI