Pnömatik sistem arızalarının giderilmesinde uzman sistem uygulaması
An Expert system approach to diagnos the failures of complex pneumatic systems
- Tez No: 126518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YENİTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET PNOMATIK SİSTEM ARIZALARININ TESPİTİNDE UZMAN SİSTEM UYGULAMASI Bu çalışmada, pnömatik sistemlerdeki arızaları bulmak için bir uzman sistem geliştirilmiştir. Bu uzman sistemin amacı, bakım teknisyenlerine özellikle karmaşık pnömatik sistemlerde bulunması zor ve uzun zaman alan arızaların çözümünde hızlı ve doğru karar vermelerinde yardımcı olmaktır. Pnömatik sistem arızalarını tespit edecek bakım teknisyenlerinin eğitimi uzun zaman almakta ve yüksek maliyet gerektirmektedir. Bu nedenle genel pnömatik sistem arızalarının tespitinde bakım teknisyenlerine yardım etmek için bir uzman sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Geliştirilen bu program, genel sistem arızalarının tespitinde bakım teknisyenlerine yardımcı olur. Pnömatik sistemin tasarımı ve hatalarının tespiti için ise FESTO A.Ş.'nin FLUIDSIM-P yazılımı kullanılmıştır. Uzman sistem metodunun amacı teknisyenlere sorular sorarak, verilen“evet”veya“hayır”cevaplarına göre pnömatik sistemdeki hataların tespitine yardımcı olmaktadır. Geliştirilen yazılım vasıtasıyla pnömatik bakım teknisyenleri hatanın nerede olduğunu kolayca ve doğru olarak tespit etmektedirler. Genel olarak hata tespiti üç ana grupta incelenir;. İş Elemanları,. Yönlendiriciler, valfler,. Hava Hazırlama Ünitesi, Pnömatik sistem elemanlarının orijinal resimleri ve sembolleri bakım teknisyenlerine yardım etmek için uzman sistem içine yerleştirilmiştir. Yazılım, «çjC» ^S^** **«5S* *$^'Visual Basic ve Microsft Accsess Database' le geliştirilmiştir. Böylece zaman, iş gücü ve maliyetten tasarruf sağlanmaktadır. Uzman Sistem karmaşık ve zor sistemlerde test edilmiştir. Sonuç olarak, uzman sistem kısa zamanda hataları tespit etmek için teknisyenlere yardımcı olan faydalı bir programdır. Temmuz 2002 Mustafa DEMETGUL II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERT SYSTEM APPROACH TO DIAGNOS THE FAILURES OF COMPLEX PNEUMATIC SYSTEMS In this study, an expert system has been developed to find out the failures in the pneumatic systems. The objective of the expert systems is to assist the technicians to make their decision correctly and quickly about the failures that are difficult and longer to find out, especially in the complex pneumatic systems. To educate a technician, who will discover the failures of the pneumatic systems, takes a long time and cost expensive. Therefore an expert system was required to aid in implementing a new approach that assist the technicians in use of the pneumatic systems. The developed software assists to find out the general pneumatic system failures. To find out pneumatic system design failures, FLUIDSIM-P software that is prepared by FESTO A.Ş. has been used in the project. The method of the expert system is to ask questions to the technicians who is answering as“yes or no”and then the system brings up alternative solutions about the required pneumatic system failures. Then, the technicians may easily and correctly able to determine the general pneumatic system failures. The failure searching systems are divided into three main groups:. Actuators,. Control Elements (Valves),. Air Service Units, The original pictures and symbols of the pneumatic components are located in the expert system to help the technicians. The software has been developed by using IIIVisual Basic programming software tool and Microsoft Access database system to keep the costs at niinimum level. The expert system was tested in complex and different systems. As a conclusion the expert system is useful to help the technicians to diagnose the general pneumatic failures in short time correctly. Temmuz 2002 Mustafa DEMETGUL IV