Condition monitoring of seal defects in pneumatic cylinders
Pnömatik silinidrlerdeki sızdırmazlık elemanı arızalarının izlenmesi
- Tez No: 202420
- Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde plastik, gıda, tekstil, kimya ve makine endüstrilerinde sıkça kullanılan pnömatik silindirlerdeki sızdırmazlık elemanlarında oluşabilecek muhtemel arızaları önceden tespit ederek, tedbirlerini almak ve arıza esnasındaki iş gücü, zaman ve maliyet kayıplarını önlemektir. Bu amaç için, çoğunlukla pnömatik silindirlerin kullanıldığı otomasyona dahil olan programlanabilir lojik kontrolöre (PLC) ek bir program yazılarak, arıza oluşumları otomatik olarak algılanacaktır. Bu çalışmada muhtemel arıza durumu, titreşim analizi ve hız ölçümü yöntemleriyle araştırılmıştır. Pnömatik silindirin alt ve üst son noktalarına birer adet yaklaşım sensörü monte edilerek, hareketin süresi ölçülmüş; ve dolayısıyla strok hızı hesaplanmıştır. Ayrıca pnömatik silindir gövdesine 5 cm `lik bir çubuk monte edilmiş ve çubuk üzerine yapıştırılan piezo elektrik elemanla titreşim bilgileri düşük voltajlı bir sinyal şeklinde PLC`ye iletilmiştir. Yapılan çalışmada, hareket süresinin, titreşim genliklerinin ve enerjisinin, sızdırmazlık elemanındaki arıza derecesi ile orantılı olarak değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The target in this study is determining the possible seal defects before they occur in pneumatic cyliders which are widely used in plastics, food, textile, chemical and mechanical industries. By this advantage in hand, the operator can eliminate the sudden system shut downs and as a result also eliminates the loss of man power, time and costs. For this purpose an extra program is downloaded to the programmable logic controllers (PLC) which are controlling almost the whole system in many automatic controlling applications including pneumatic cylinders and the possible defects can be promptly realized by PLC. In this thesis, the possible defects are determined by vibtation analysis and velocity calculation. Two proximity switches are mounted to the lowest and highest limits of the cylinder. Time of the stroke movement is measured and the velocity is calculated by the measured data. Also a 5 cm long beam is installed to the cylinder body with a piezo-electric transducer bonded on it. By this transducer the vibration data are routed to the PLC as a low voltage signal. As a result of this study, it is observed that the extent of the seal defect in pneumatic cylinders is proportional to the stroke time, vibration amplitude and vibratrion energy .