Thieno[3,4-b][1,4]dithiin temelli iletken polimerlerin sentezleri
The Synthesis of conducting polymers based on thieno[3,4-b][1,4]dithiin structure
- Tez No: 126519
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜNGÖR, DOÇ. DR. TURAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET THIENO[3,4-b][l,4]DITHIIN TEMELLİ ILETKKEN POLİMERLERİN SENTEZLERİ Bu çalışmada iletken polimerlerde üzerinde çok geniş olarak çalışılan EDOT(l) ve ditiyenotiyofen(2) türevli maddelerin yeni analogları, farklı bir yöntem ile sentez edilmiştir. Bu monomer türleri, ilk olarak tiyofen başlangıç maddesinden çıkarak 1,8-diketon türevli bileşikler sentez edilir. Daha sonra bu keton türevleri LR veya P4S10 ile halka kapanması reaksiyonu sonucu uygun monomerler elde edilir. 1,8-diketon türevli tiyofen bileşiklerde halka kapanma ürünü ditiyenotiyofen bileşikler oluştuğu belirlendi. Bunun nedeni tiyfofenler de halka kapanması, tiyofenlerin alfa pozisyonlarında oluştuğu belirlenmiştir. Bu reaksiyon mekanizmasının organik süper iletken ileşiklerden farklı yürümesinin nedeni tiyofen bileşiklerin 2,5-pozisyonlanmn rezonans ile reaktif duruma gelmelerinden dolayıdır. Bu tür ürünlerin oluşumunu engellemek için tiyofenlerin 2,5-pozisyonlarmı trimetilsilisyum klorür ile protekte edilerek engellenilebilir. Silisyumlu tiyofenler normal tiyofenler gibi elektro kimyasal olarak polimerleştirilebildiklerinden 2,5-ditrimetilsilisyum türevli dithiinmonmerin polimeri elde edilebilmektedirler. Organik türevli monomerler elektrokimyasal metod ile yükseltgenme ve indirgenme potansiyeli ölçülülerek polimerin iletkenliği hakkında ön bilgi edinmiştir. Ekim 2002 Erdal ERTAŞ iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF CONDUCTING POLYMERS BASED ON THIENO[3,4-b][l,4]DITHHNE STRUCTURE The aim of this work is to synthesise new derivatives of dithienothiophene (3) and EDOT (2). In this study, a new route, which was developed by our group, has been applied in their synthesis. Use of Lawesson's Reagent (LR) and Phosphoruspentasulfide(P4Sio) leads such a ring formation via chemical conversion of carbonyl groups to thiocarbonyls, which is called 1,8-diketone ring closure reaction. This reaction was applied to 1,8- diketonethiophene system, which was synthesised starting from 3,4- dibromothiophene. The product was then reacted with P4S10 to gave 3,5- diphenyldithienothiophene. Dithienothiophene derivatives have found use in material science for electronic and optical applications such as two-photon absorption, electro- lurninescence, electrochemical actuators, lithographic resists, lightining protection, microelectroncs, memory device, artifical noses, microwave absorbing materials, rechargeable batteries, smart windows, solar cells, transistors, imagining materials, radar frequency absorbing and in biosensors. October 2002 Erdal ERTAŞ