Zihinsel engeli olan çocukların annelerine yönelik grup rehberliğinin tutum değişimi açısından etkililiği
- Tez No: 13426
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRHAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
BÖLÜM V ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER özet Bu araştırma, bilgi verici toplantıların; eğitilebilir çocuklar iş okulu öğrenci annelerinin, çocuklarına yönelik tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1989 - 1990 öğretim yılında Bursa Eğitilebilir Çocuklar iş Okulu öğrenci anneleri arasından gönüllülük esas alınarak seçilen 46 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Eğitilebilir Çocuklar iş Okulu öğrenci anneleri arasından yan sız atama yolu ile, her birinde 23 zihinsel engelli çocuk an nesi bulunan, bir deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubundaki zihinsel engelli çocukların anneleri ile sekiz hafta süren bilgi verici toplantılar yapılmıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir işleme tabi tutulmamıştır. Araştırma, ön test ve son test ölçmelerini içeren, de ney ve kontrol gruplarının yer aldığı gerçek deneme modeli biçiminde desenlenmiştir. Deney öncesinde ve sonunda deneklerin çocuklarına yönelik tutumları, özgün adı“Attitudes Towards 7778 Disabled Pearson (ATDP)”olan,“ösürlü Kişilere Yönelik Tutum ölçeği”olarak anılan ölçeğin 0 Formu ile ölçülmüştür. Araştırma kapsamına giren deneklerle ilgili ölçümler tamamlandık tan sonra, deneklerce doldurulan ölçekler elle puanlanmıştır. Araştırma denencelerinin sulanabilmesi için, deneklerin ön test ve son testlere ilişkin puanları, birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında görülen ortalama puan farklarının karşılaştırılmasında t testi tekniğinden yararlanılmış ve farkın anlamlı olup olmadığına ilişkin kararlarda.05 güven düşeyi esas alınmıştır. Eğitilebilir çocuklar iş okulu öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumlarında, bilgi verici toplantıların etkisine ilişkin bu araştırmadan elde edilen başlıca bulgular ise şunlardır: 1. Bilgi verici toplantılara katılan EÇİO öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumlarında deney öncesine göre anlamlı düşeyde artışlar görülmüştür. 2. Bilgi verici toplantılara katılmayan EÇiO öğrenci annelerinin de, hiçbir işleme tabi tutulmamalarına karşın, çocuklarına yönelik tutumlarında, deney öncesine göre anlamlı düşeyde artışlar ortaya çıkmıştır. 3. Bilgi verici toplantılara katılan EÇiO öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumları, bu toplantılara katılma yan EÇiO öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumlarına göre anlamlı düşeyde daha fasla değişmiştir.79 4. a) Deney sonunda, bilgi verici toplantılara katılan EÇiO öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumları, çocukların; takvim yaşları, aeka bölümleri ve öğrenim durumlarına bağlı olarak anlamlı düşeyde farklılaşmamıştır. b) Bilgi verici toplantılara katılan EÇiO öğrenci annnelerinin çocuklarına yönelik tutumları; annenin öğrenim durumu, annenin yaşı, ailedeki çocuk sayısı ve ailenin sosyo ekonomik durumuna bağlı olarak anlamlı düşeyde değişiklik göstermemiştir. Yargı Araştırma bulguları ışığında, bu araştırma sonunda, EÇiO öğrenci annelerinin çocuklarına yönelik tutumlarında bilgi verici toplantılar yoluyla olumlu değişiklikler yapılabile ceği yargısına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, çocuğun takvim yaşı, zeka bölümü ve öğrenim durumu ile annenin öğrenim durumu, yaşı; ailedeki çocuk sayısı ve ailenin sosyo ekonomik durumu gibi özellikleri bulunan denekler arasında görülen farklılıklarla, annelerin tutumlarında gözlenen değişiklikler arasında bir ilişki bulunmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in thie research, in order to enlighten the subjecta about their attitudes towards their children, a number of guidance meetings were held with the motherB of a group of raentally retarded children in a scholl (workshop-6chool) in Bursa and itB effecte on the attitudee of subjects were tes- ted. Including pre test and post test evaluations, the study haa been designed as a real experimental model composed of ex- perimental and control groups. As the control group wae set free, enlightening guidance meetings have been held with the expermen- tal group för eight weeke. AB the findingş of experiment, İt has been observed that there was a significant increaee in the positive attitudes of mentally retarded children's mothers compared with the period before the experience. Besides, from the point of personal qualities of child¬ ren and mothers, it has been assumed that there is no relation between the difterences seen on the subjects and the changes observed on their attitudes. Aynur DiKiCi