Taç eterli bir salisilaldimin schiff bazının 2nII ve CDII ile kompleks oluşum dengelerinin potansiyometrik yöntemle incelenmesi
Potentiometric investigation of complex formation equilibria of a salicylideneimino schiff base with 2nII and CDII
  1. Tez No: 126527
  2. Yazar: HASAN GÖRGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET TAÇ ETERLİ BİR SALİSİLALDİMÎN ŞİF BAZININ Zn(II) ve Cd(II) İLE KOMPLEKS OLUŞUM DENGELERİNİN POTANSİYOMETRİK YÖNTEMLE İNCELENMESİ Bu çalışmada 4', 5' - Bis (salisilaldimin) benzo {15-taç-5} (H2L) kompleksinin protonasyon sabitleri ile Zn(II) ve Cd(II) kompleksinin oluşum sabitlerinin, 25 °C sıcaklıkta (I = 0,1 M (KC1)) Calvin - Bjerrum pH - titrasyon tekniğiyle ölçülmüştür. Ligandın titrasyonu ortamda H«L2+, H3L+, H2L, HL“, L2”, L(OH)3“ ve L(OH)24”türlerinin varlığını ortaya koymuştur. Zn - H2L sisteminde, ZnL, bir, iki ve üç protonlu ZnL türleri, Z11L2“ ve ZnL2(OH)2 ”türlerini içeren dengelerin varlığı tesbit edilmiştir. Cd-E^L sisteminde yer alan türler ise CdLH33+, CdLH22+, CdLOH“ ve Cd L2(OH)24”türleridir. Titrasyon verileri, Irving ve Rossotti'ye göre yan n değerlerinde interpolasyon ile protonasyon ve kompleks oluşum sabitlerinin hesaplanmasında kullanılmıştır. KASIM 2002 Hasan GÖRGEÇ
Özet (Çeviri)
SUMMARY POTENTİOMETRİK INVESTIGATION OF COMPLEX FORMATION EQUILIBRIA OF A SALICYLIDENEIMINO SCHIFF BASE WITH Zn(II) and Cd(II). In this study, the protonation constants of 4,5' Bis(salicylideneimino) benzo-15-crown- 5 (H2L) and the formation constans of its complexes with Zn(II) and Cd(II) have been measured at 25 °C and 1=0,1 M (KCI) by the Calvin-Bjerrum pH-titration technique. The titration of the ligandn indicated the presence of îUL2+, H3L+,H2L,HL“,L2”, L(OH)3“ and L(OH)2 ”. In the case of the Zn-EkL system, the equilibria involving ZnL, mono-, di- and tri-protonated ZnL, Z11L22“ and ZnL2(OH)24”species were detected. The species involved in the Cd-H2L system were CdLH3, CdLH22+, CdLOH", and CdL2(OH) 4- 2 The titration data werw used to calculate the protonation constansts and formation constants by interpolation at half-n values according to Irving and Rossotti. November, 2002 Hasan GÖRGEÇ II