Diaza taç eterli yeni ligantların ve komplekslerin sentezi ve stabilite sabitlerinin ölçülmesi
  1. Tez No: 33512
  2. Yazar: YUSUF MOLHO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Komplekslerin veya diğer bir ifadeyle koordinasyon bileşiklerinin oluşumunda temel olan prensipler ilk defa Werner tarafından deneylerin verdiği neticelere dayanılarak izah edilmiştir. Koordinasyon bileşikleri basit olarak direkt koordinasyondan karmaşık elektronik değişimlere kadar muhtelif mekanizmalarla meydana gelir. Normal bir koordinasyon bileşiğinde, merkezi metal ve çevredeki ligand atomları farklı rol oynarlar. Alkali metaller ile kompleks oluşturan ligandlar 1967 yılından beri üzerinde yoğun araştırmaların yapıldığı konu olmuştur. Halka yapısındaki polieter bileşiklerinin alkali metal iyonları ile kompleks oluşturduğu ilk defa Pedersen tarafından tespit edilmiş ve çeşidi büyüklüklerde makrosikhk polieter bileşikleri ve bunların alkali kompleksleri yayınlanmıştır.Bu bileşikler biyolojik sistemlerde aktif iyon taşınımı çalışmalarında model bileşikler olarak kuşanılmaktadır. Bu çalışmada 2-amino-4-nitrofenolden başlanarak 4,10-Bis(p- toluensülfonamid) -5'-nitro-2,3-dİbenzo-12-crown-4 literatürde verilen metodlarla elde edilmiştir. Bu diazata^eterh^hgasdJEd / C katalizörlüğünde isopropil alkol içinde hidrazin hidrat ile refîüks edilerek 4J0-Bis(p-toluensülfonamid)-5'-amino-2,3-dİbenzo- 12-crown-4 sentezlenmiştir. Bu bileşiği etanoldeki çözeltisine salisü aldehit ile“Schiff Bazı”reaksiyonu uygulanmıştır ve [(4,10-cliaza-4,10-cütosü-benzo-12-crown- 4)ü]salisüaldimin elde edilmiştir. Hem salisilaldimin hem de taç eter grupları ihtiva eden bu ligandın Schiff bazının protonasyon ve stabilite sabitleri ve 1:1 oraıunda Co (H), Ni (D), Cu (ET), UO2 (VI) ve Cd (II) tuz çözeltileriyle oluşturduğu komplekslerin stabilite sabitleri potansiyometrik titrasyon tekniği ile ölçülmüş ve TıTflT bilgisayar programı yardnmyla hesaplanmıştn-.Protanasyon sabitlerine ait titrasyon sabitleri ve protanasyon sabitlerini gösteren tablo ve grafikler bilgisayar çıktısı olarak alındı. Veriler sonucunda stabilite sabitleri açısından Ni2+ > Cd2+ > Cu2+ > Co2+ > U026rh sırasına göre azaldığı görüJmüştür.Ligandın eldesinde her aşamadaki yapılan İR spektrumlanndan alman verilere göre aydınlatılmaya çalışılmıştır,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Synthesis and stabilitions of Diaza crown ether. Substituted salicylaldimine SchifFs Base Ligand and its complexes with the salts of Cobalt (II), Copper (II), Nickel (II), Cadmium (II) and Uranyl (VI). Coordination compounds or metal complexes are compounds that contain a central atom or ion, usually a metal ion surrounded by a cluster of ions or molecules which is called ligand. The complex tends to retain its identity even in solution, although partial dissociation may occur. Ligands are considered to be Lewis bases which donate electrons ( usually one electron pair per donor group ) to the metal ion acting as a Lewis acid. The complexes of transition metals with various ligands are known since Werner. The stable complexes of the macrocyclic polyethers with alkali and alkaline - earth metal salts are important subject of intensive investigations since the works of Pedersen in 1967. Pedersen prepared more than 60 compounds in order to as certain the optimum ring size and preferred cdstitational arrangement of oxygen atoms in the macrocycles for them to complex with variety of cationic species. The study of the properties and synthesis of macrocyclic complexes may have important consequences for biochemistry since may important compounds in living systems, such as chlorophyll, hemoglobin etc. In this study, we described the synthesis and stabilitions of 4,10-Bis(p- toluensulfonamidJ-S'-amino^jS-dibenzo-lZ-crown^, the derivation of Schiff 's base from this ligand, and its stabilitions with various transition metal ions. We extracted the formation constants of the complexes by potentiometric method. We started our experiment from 2-amino-4-nitrophenol, and 4,10-Bis(p- toluensülfonarnid)-5'-nitro-2,3-dibenzo-12-crown-4 is synthesised from mis ligand as described in the literature. This diaza-crown ether was reduced with hydrazine hidronium to obtain 4,10- Bis(p-toluensülfonamid)-5l-amino-2,3-dibenzo-12-crown-4. This ligand is applied to Schiff base reaction in order to synthesise [(4,10-diaza-4,10-ditosyl-benzo-12-crown- 4)il] sahcyMdimine. To examine the formation constants of both Schiff base ligand and its complexes, we used the salts of Cobalt (II), Copper (H), Nickel (II), Cadmium (D), Uranyl (VI) in potentiometric method. We used T1THT computer program in our calculations. The order of the formation constants of the complexes are: Nİ2+ >Cd2+>Cu2+>Co2+>U026+. The compounds obtained in every step of Ligand producing process, are clarified by the LR. Spectrum method. VI