Epoksi-polyester toz boyanın okul sıralarına uygulanması
  1. Tez No: 126532
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Boya koruyucu ve dekoratif özellik veren sıvı veya katı halde olan kimyasal bir maddedir. Korozyonu önlemek için kullanılan en basit yöntem, geçirimsiz bir kaplama ile metal yüzeyinin £evre ile temasını kesmektir. Ekonomik olması nedeniyle metal yüzeyini boyama pratikte geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Bu amaçla çok sayıda boya cinsleri geliştirilmiştir. Bunların kimyasal bileşimleri ve fiziksel özellikleri birbirinden farklı olmakla beraber hepsinde ortak olan husus sağlam bir kabuk oluşturarak metali korozif etkilerden korumaktır. Toz boyalar yapılarında solvent olmaması sebebiyle çevre ve insan sağlığı bakımından önemli avantajlara sahiptir. Dolayısıyla dünyada toz boya kullanımı hızla yaygınlık kazanmıştır. Ülkemizde de özellikle madeni eşya sanayiinde çok değişik ürünlerin kaplanmasında toz boya uygulamaları gittikçe artmaktadır. Bu çalışmada epoksi polyester toz boya ile boyanmış çeşitli DKP saç numuneler hazırlandı. Bu numuneler zaman, kaplama kalınlığı, voltaj ve kürlenme sıcaklığı parametrelerinde değişik değerler altında test edildi. Elde edilen veriler grafikler yoluyla değerlendirildi ve boyanın uygulanma sırasındaki optimum koşullar belirlendi. Eylül, 2002 Hüseyin GÜL VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Paint is a liguid or solid chemical substance which gives protective and decorative properties. The simplest method to prevent corrosion is to inhibit the contact of metal surface with enviranment by means of an impermeable coating. Due to the cost effectiveness, painting of metal surfaces have found wider application areas in practice. With this aim numerous paint types have been developed. Chemical compositions and physical properties of these materials are different from each other. However, the common aim of all paints is to protect the metal from corrosive effects by forming a strong layer. Powder paints have important advantages regarding environment and human health since they do not contain harmful solvents. Therefore the use of powder paint have rapidly expanded in the world. In Turkey powder paint applications have been increasing in the coating of different products especially in metal industry. In this study epoxy powder paint coated various DKP sheet specimens were prepared. The specimens were tested for time, coating thickness, voltage and cure temperature. The obtained date were evaluated by means of graphics presentation and optimum painting conditions determined. Eylül, 2002 Hüseyin GÜL IX