Teknik eğitim fakültesi elektronik ve haberleşme eğitimi ders programlarının değerlendirilmesine ve geliştirilmesine yönelik bir araştırma
A Research on assessment and improvement of electronics and communication curriculum of technical education faculty
  1. Tez No: 126533
  2. Yazar: H. FERDİ BOYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Eğitimi mezunlarına yönelik bir anket çalışması tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması ile Elektronik ve Haberleşme Eğitimi Programı mezunlarının aldıkları derslerin iş yaşamlarındaki gereklilik dereceleri ile bu derslerin öğrencilikleri sırasında fakültedeki hazırlık dereceleri ve laboratuarların dersleri ne ölçüde destekledikleri değerlendirilmiştir. Bundan başka çağdaş teknoloji eğitiminin öğrencilere kazandırması gereken beceri, davranış ve tutumlardan oluşan öğrenme ürünleri literatür incelemeleri ile belirlenip bunların Elektronik ve Haberleşme Eğitimi Programı'nca öğrencilerine ne derecede kazandırıldığı değerlendirilmiştir. Bütün bu değerlendirmeler istatistiksel kalite kontrolü teknik ve araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının giriş bölümünde küreselleşme ve güncel diğer gelişmelerle bunların eğitim dünyası ile ilişkileri ortaya konmuştur. Eğitim alanında tartışılan güncel konulara değinilmiştir. ikinci bölümde endüstriyel yönden gelişmiş ülkeler ile Türkiye'nin teknik öğretmen eğitim sistemleri incelenmiş, gözlenen farklılıklar ortaya konulmuştur. Elektronik ve Haberleşme teknik öğretmenlerinin çalıştığı orta öğretim kurumları tanıtıldıktan sonra programlarındaki dersler ve içerikleri ile Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Programının dersleri ve içerikleri- karşılaştırılmıştır. Daha sonra mühendislik ve teknoloji eğitimi programlarının tasarımı ve geliştirilmesinde göz önüne alınması gerekli olan noktaları ortaya çıkarmaya yönelik bir inceleme sunulmuştur. Elektronik ve haberleşme teknolojisinin güncel ve gelecekteki olası konuları araştırılarak geleceğe yönelik bir bakış açısı elde edilmiştir. Eğitimin yeni paradigmaların neler olduğu, eğitimde toplam kalite kontrolü, istatistiksel süreç kontrolü, tez çalışmasında kullanılan istatistiksel kontrol teknikleri ve araçları sunulmuştur.Üçüncü bölümde ise tez çalışmasının amaçları, önemi, varsayımları, yöntemi ve yapılan hazırlıklar yer almaktadır. Elle ve Web üzerinden yapılan anket uygulamasının hazırlık evresi de bu bölümde sunulmuştur. Dördüncü bölümde istatistik yazılımı kullanılarak ile işlenen verilerle elde edilen temel istatistikler, histogramlar, grup istatistikleri, ve bunların güvenirlik testleri, ve faktör analizi sonuçları değerlendirilmiştir. Son bölümde literatür araştırması ve uygulama sonuçları yorumlanarak Elektronik ve Haberleşme Eğitimi Programı'nın geliştirilmesine yönelik yeni önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, a survey designed for the graduate students of the Education for Electronics and Communication Department, Faculty of Technical Education in Marmara University is applied. The aim of the survey is to determine the necessity of the courses, which were taken by the students during their undergraduate studies, for their business life and the adequacy of the content of the courses and the supportive role of the laboratory in these courses. The learning outcomes consist of skills, behavior and manners are determined by examining the literature on this subject and in what extent these skills are gained by the students in the Electronic and Communication Programme are also evaluated. These assessments are made statistically by using the techniques and tools of the quality control. In the first chapter of the dissertation, globalization and other current developments and their effects on the education are examined. Current debates on education are discussed. In the second chapter, education for technical teachers is examined in the industrialized countries and Turkey and the differences between these two are illustrated. After the introduction of the high schools where the teachers of Electronics and Communication teach, the courses and their contents in these high schools are compared with the ones in the Faculty of Technical Education, Electronics and Communication Programme. After this, another research is presented in order to determine the important points in the curriculum design and development for education of engineering and technology. A perspective for future is obtained by examining current and possible topics in the near future on electronics and communication technology. New paradigms and total quality control in education, statistical process control, and statistical control techniques and tools used in the dissertation are presented.In the third chapter, the aim and the importance of the dissertation, and postulates and method of the research are explained. The preparation process of the survey, which is carried out by classical methods and on web, is also presented. In the forth chapter, main statistics, histograms, and group statistics, which are obtained by the data processed with a statistics software, reliability tests, and the results of factor analysis are evaluated. In the final chapter, the results of the research are evaluated and new suggestions are made to improve the Educational Programme on Electronics and Communication. November, 2002 Ferdi Boynak IX