Titanyum atomunun 3p, 3d ve 4s alt kabukları için foto elektron açısal dağılımları
Photoelectron angular distribution for 3p, 3d and 4s subshells of titanium atom
  1. Tez No: 126576
  2. Yazar: M. FATİH HASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET TİTANYUM ATOMUNUN 3p, 3d ve 4s ALT KABUKLARI İÇİN FOTO ELEKTRON AÇISAL DAĞILIMLARI Bu tezimizde Titanyum atomunun 3p, 3d, ve As alt kabuklarından kaynaklanan foto elektron kısmi tesir kesitlerini 3D son hal simetrisi için ve bu kabuklar için foto elektron açısal dağılım asimetri parametrelerini foton enerjisinin fonksiyonu olarak inceledik. Hesaplan 4s valans kabuğunun en düşük foto iyonlaşma eşik enerjisi olan 6.8 eV ile 200 eV foton enerji aralığı için yaptık. Foto elektron eşik enerjileri taban toplam enerjisini iyonik hallerin toplam enerjilerinden çıkararak elde ettik. Toplam enerji hesaplan Çok Konfigürasyonlu Hartree-Fock yaklaşımında yapıldı. Taban orbitallerinin radyal kısımlan Titanyum taban konfigürasyonundan Hartree-Fock yaklaşımıyla elde edildi. Bağlı ve sürekli radyal orbitaller uygun etkin tek parçacık Hartree-Fock potansiyellerinden elde edildi. Foto iyonlaşma geçiş genlikleri önce Hartree-Fock yaklaşımında elde edilen orbitaller kullanılarak hesaplandı. Bu neticeler daha sonra taban hal korelasyonlarına göre düzeltilerek taban hal korelasyonlu kısmi tesir kesitleri elde edildi. Rezonans geçişleri ve diğer son hal korelasyonları çok kuplajlı denklemler yardımıyla hesap edildiler. Bu sonuçlar bir önceki sonuçlara eklenerek korelasyonlu nihai kısmi tesir kesit genlikleri bulundu. En son hesaplanan bağlı hal ile birinci sürekli orbital arasında kalan bölgenin katkısı analitik olarak hesap edildi. Korelasyon diyagramlarının açısal entegralleri LS kuplajında Slater determinanttan kullanılarak yapıldı. Bu hesapları yapabilmek için C programlama dilinde oldukça karmaşık programlar yazdık. Foto elektron asimetri parametresi açısal momentum transfer formalizmi çerçevesinde hesap edildi. Bu hesaplar 3p, 3d, ve 4s alt kabuklarının foto iyonlaşması ile ilgili mümkün bütün iyonik kuplajların her biri için yapıldı. Asimetri parametre hesaplarında çok kuplajlı denklemlerinden elde edilen sanal dipol matris elemanları kullanıldı. Bütün hesapların neticeleri tezde uygun tablo ve şekillerle gösterilmişlerdir. Mayıs 2002 Muhammet Fatih HASOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHOTOELECTRON ANGULAR DISTRIBUTION FOR 3p, 3d, and 4s SUBSHELLS OF TITANIUM ATOM In this thesis we have calculated partial photoionization cross sections of Titanium atom associated with 3p, 3d, and 4* subshells for 3D final state term symmetry and we have studied photo electron angular distribution asymmetry parameters for these subshells as a function of photon energy. We have done the calculations between the lowest photionization threshold energy of 4s valance shell at 6.8 eV and 200 eV. We have obtained photoionization threshold energies by subtracting the ground state total energy from total energies of ionic states. Total energy calculations are done within the Multi Configuration Hartree-Fock approximation. Radial part of the ground state orbitals are calculated from Hartree-Fock approximation of Titanium ground state. Bound and continuous radial orbitals are calculated from appropriate effective single particle potential. Photoionization transition amplitudes are first calculated using the orbitals obtained within the Hartree-Fock approximation. By correcting these results with respect ground state correlation diagrams then we obtained ground state correlated cross sections. Resonance transitions and other final state correlations are included through coupled equations. We have found the final correlated cross sections amplitudes by adding these results to the previous ones. Contributions from the region between the last explicitly calculated bound state and the first continuum are included analytically. Angular parts of correlation diagrams are calculated by forming Slater determinants in LS coupling. We have developed extensive programming for these calculations in C programming language. Then we have calculated angular distribution asymmetry parameter within the angular momentum transfer formalism. These calculations were done separately for all possible ionic couplings associated with 3p, 3d, and 4s subshell photoionizations. Fully correlated imaginary dipol matrix elements obtained from coupled equations were used in asymmetry parameter calculations. Results of calculations are presented in appropriate tables and figures in the thesis. Mayıs 2002 Muhammet Fatih HASO?LU II