Elektrik enerjisi üretiminde çevre ve ekonomik yönden nükleer santrallar ile fosil yakıt santrallarının karşılaştırılması
Environmental and economical comparison of nuclear and fossil fuelled plants in electrical energy production
  1. Tez No: 126583
  2. Yazar: FATİH ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNDE ÇEVRE VE EKONOMİK YÖNDEN NÜKLEER SANTRALLAR İLE FOSİL YAKIT SANTRALLARININ KARŞILAŞTIRILMASI İnsanoğlu varolduğundan beri enerjiye ihtiyaç duymaktadır. İnsanların kullandığı enerji türlerinin içinde en önemlilerinden biri elektrik enerjisidir. Zira, insanlar günümüzde konutlarda, endüstride, ticari ve hizmet sektöründe birçok işlerini elektrik enerjisini kullanarak yapmaktadırlar. Elektrik enerjisi; petrol, hidrolik, kömür, doğal gaz, nükleer ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilmektedir. Bu tez çalışmasında, elektrik enerjisinin nükleer ve fosil yakıtlı santraller ile eldesi ve bu santrallerin ekonomi ve çevre yönünden birbirlerine karşı mukayesesi araştırılmıştır. Araştırma yapılırken, konuyla ilgili kurumların verilerinden, raporlarından, çeşitli uzmanların görüş ve makalelerinden yararlanılmıştır. Her iki enerji türüne ait ekonomi ve çevreyle ilgili tablolar bu çalışmanın sonuna eklenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yalnız ekonomik maliyet göz önüne alındığında nükleer santraller özellikle enerji maliyeti hesabında kullanılan faiz oranı düşük olduğunda (%5) ve aynı santraller seri şekilde inşa edildiğinde avantajlı çıkmıştır. Fosil yakıtlı santraller ise yakıtın bol ve ucuz olduğu ülkelerde enerji maliyeti hesabında kullanılan faiz oranı yüksek olduğunda(%10) avantajlı çıkmıştır. Nükleer santrallerde yatırım bedeli yüksek güvenlik tedbirleri nedeniyle daha yüksek çıkmıştır. Nükleer santrallerde yakıt masraflarının fosil yakıtlara göre oldukça az olduğu görülmüştür. Her ülkenin kendi sosyal ve kültürel özelliklerine bağlı olarak teknoloji avantajları değişmiştir. Çevre yönünden nükleer santraller her zaman avantajlı çıkmış, zira nükleer santraller var olduklarından beri fosil yakıtlı santrallerin ürettiği zehirli ve kanserojen elementleri de içeren büyük hacimli atıkları üretmemiştir.Fosil yakıtlı santrallere kirlilik kontrol sistemlerinin eklenmesi ve yakıt fiyat değişimleri nükleer santralleri bunların yanında avantajlı kılmıştır. Tezde kullanılan yayınlara göre, nükleer santraller fosil yakıtlı santrallere bir alternatif olmuştur. Mayıs, 2002 Fatih ALTIN m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENVIROMENTAL AND ECONOMICAL COMPARISON OF NUCLEAR AND FOSSIL FUELLED PLANTS IN ELECTRICAL ENERGY PRODUCTION People always needs energy. The most important energy, which people use, is electrical energy. Because, today's people do many things with electrical energy. Electrical energy is produced by oil, hydrolic, coal, lignite, natural gas, nuclear and renewable sources. These are the most important energy sources in the world. In this thesis study, nuclear plants and fossil fired plants were compared in electrical energy production. This study consisted of economical and enviromental comparisons about these technologies. Concerning societies' datas, reports, a lot of experts' ideas and articles were used. Also, economical and environmental tables were added. According to the research, nuclear plants had more advantages especially discount rate is low(%5). Production of similar nuclear plants' increased their advantages. Fossil fired plants had more advantages especially discount rate is high and countries which have more fiiel(coal,lignite, gas, oil). Advantages of technologies changed in every countries. Because, all countries which participated in this study had different social and economical conditions. Fuel costs were lower in nuclear plants than fossil fired plants. However, their operation and maintenance costs were higher than fossil fired plants because of their sensitive security and control systems. Environmentally, nuclear plants always had more advantages because of their successful characteristics. Nuclear plants haven't produced poisonous gases since their exists. Pollution control systems were added fossil fuel plants so their electrical energy cost increased. Nuclear fuel prices did not change as much as fossil fuel prices so nuclear plants had more advantages in this respect. In conclusion, nuclear plants were good alternatives against fossil fired plants in a lot of countries. Mayıs, 2002 Fatih ALTIN rv