Çoraba uygulanan antimikrobiyal bitim işlemi ve antimikrobiyal maddelerin etkileri
Antimicrobial finishing process applied to sock and effects of antimicrobial substances
  1. Tez No: 126587
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANICI, PROF. DR. MEHMET AKALIN, YRD. DOÇ. DR. DUMRUL GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET ÇORABA UYGULANAN ANTİMİKROBİYAL BİTİM İŞLEMİ VE ANTİMİKROBİYAL MADDELERİN ETKİLERİ Bu tezde antimikrobik maddelerin çoraptaki mikroorganizmalara ve çorap elyafina etkileri incelenmiştir. Bu konu kapsamında bu etkilerin kalıcılığı ve düzeyi incelenerek tüketici için en uygun antimikrobiyal maddenin bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca bu tezde mikroorganizmalar hakkında bilgiler ve bunların çorap elyafinda yaratabileceği olumsuzluklar ile çözüm yolları anlatılmıştır. Çalışmada materyal seçimi toplumdaki çeşitli kişilerle yapılan anket çalışması ile belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle bir gün süreyle giyilmiş çoraptaki mikroorganizma sayısı ve türleri belirlenmiştir. Daha sonra üç adet antimikrobik madde çoraplara uygulanarak çorapların antimikrobiyal özellik kazanması sağlanmıştır. Bu işlemden sonra bu çoraplara belirlenen sayı ve türdeki rnikroorganizmalar verilmiştir. Bu sayede antimikrobik maddelerin bu mikroorganizmalara karşı etki düzeyi ve yıkama süresi bakımından kalıcılığı incelenmiştir. Bu incelemelerden sonra bu çoraplara mukavemet testleri uygulanarak antimikrobik maddelerin çorap elyafinda yarattığı etkiler incelenmiştir. İnceleme sonuçları tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen bilgiler sonucunda antimikrobik maddelerin çoraplarda kullanılmasıyla mikroorganizmaların çorap elyafinda yarattığı bazı olumsuzlukların önlendiği görülmüştür. Haziran 2002 Zeynel Abidin GÜZEL I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANTIMICROBIAL FINISHING PROCESS APLLIEB TO SOCK AND EFFECTS OF ANTIMICROBIAL SUBSTANCES In this thesis, the effects of antimicrobial substances to microorganisms in sock and sock fiber have been investigated. It has been aimed, by examining the durability and level of these effects within the context of this subject, to find out the most appropriate antimicrobial substance for the end-user. Furthermore, the information about microorganisms, the negative effects caused thereby on the sock fiber, and ways of solution have been explained in this thesis. The selection of material has been determined by a poll study carried out with miscellaneous individuals in the society. First of all, the number and kinds of microorganisms in the sock which has been weared for one day have been determined in the study. Later on, the socks have been furnished with antimicrobial feature by applying three antimicrobial substances into the socks. After the completion of this process, microorganisms of designated number and kind have been delivered into the socks. Thanks to this process, the level of effect against the microorganisms and durability in terms of washing period of antimicrobial substances have been examined. Following these investigations* the effects caused by antimicrobial substances on the sock fiber have been examined by applying durability tests to the socks. The results of examination have been given in tables and graphics. It has been seen, within the context of the data obtained, that some negative respects created by the microorganisms on the socks have been prevented by using antimicrobial substances, June 2002 Zeynel Abidin GÜZEL II